Atatürk Neden Örnek Çiftlikler Kurmuştur

Hemen hemen birçok ilde yer alan Paşa Çiftliği, Ata Çiftliği gibi Atatürk tarafından kurulan düzenli ve sistemli çiftlikler yer alır. Peki Atatürk neden bu tarım bölgelerine çiftlikler kurmuştur? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit.

Atatürk kurmuş olduğu büyük çiftlikler ile çifçilerimize örnek olmuştur. Düzenli ve planlı bir çalışmayla çok iyi ürün verimi alındığını ve işlerin daha kolay olduğu bu çiftlikler ülkemizde hızla yayılmaktadır. Atatürk’ün kurmuş olduğu çiftliklerde ahırlar, tarım arazileri ve ürün mal depolamak için depolar yer almaktadır.
ciftlik
Bir üreticinin ihtiyacı olan tüm bölümlerin var olduğu büyük çiftliklerde ürün direk pazarlama haline getirilirken nakliye gibi ek masraflardan tasarruf edilir. Atatürk büyük çiftlikler kurarken toprak birleştirilmesine çok önem vermiştir.

Miras yolu ile bölünen araziler küçük parçalar haline geldiğinden dolayı üretim düşük ve az olmaktaydı. Çıkarılan kanunlar ile küçük araziler birleştirilirken verimli çiftçiliğin önü açılmış oldu. Atatürk’ün tohumlarını attığı büyük çiftlikler modern tarımın en güzel örneklerinden ve öncülerinden biridir.

Atatürk’ün neden büyük çiftlikler kurduğunu bu yazımızda inceledik. Eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

  • Atatürk Anadolu Ajansını Neden Kurmuştur?
  • Atatürk, “Yurtta barış, cihanda barış.” sözünü neden söylemiş olabilir?
  • Atatürk inkılapları hak ve hürriyetleri nasıl etkilemiştir?
  • Atatürkün Hasta Olduğu Dönemde Yaptığı Fedakarlıklar
  • Atatürkün vatandaşlık görevlerine verdiği önem
  • (110) Yorum

    Yorum Yapın

    Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.