Elektroskop Nasıl Yapılır

Bir elektroskop nasıl yapılır ve elektroskop yapmak için gerekli malzemeler nelerdir. Bu yazımızda elektroskop yapmayı öğreneceğiz. Öncelikle yapmak için gerekli olan malzemelerimizi temin edelim. Elektroskop için gerekli olan malzemeler;

– Cam kavanoz
– Alüminyum Folyo
– Bakır Tel
– Yalıtkan Kapak
– Plastik çubuk

Aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde elektroskop oluşturabilirsiniz. Öncelikle elektroskopu test edelim. Elimizdeki plastik çubuğu kavanozdaki topuza dokundurup yaprakların hareketini inceleriz. Daha sonra bu çubuğu yünlü bir kumaşaa sürerek onun yüklenmesini sağlarız.
elektroskop
Yüklenen çubuğu yeniden topuza dokundurduğumuzda yaprakların birbirinden uzaklaştığını görürüz. Sürtünme ile eksi yükle yüklenen çubuk bu eksi yükleri elektroskopa verir. Aynı yükle yüklenen elektroskop yaprakları birbirini iterek ayrılır.Bu şekilde deney yaparak cisimlerin hangi yükle yüklenmiş olduğunu öğrenebiliriz.

İlginizi Çekebilir

Gökkuşağı Nasıl Yapılır 3 Sınıflar

Maket Paraşüt Nasıl Yapılır

Barut Nasıl İcat Edildi ve Türklere Nasıl Geçti

Marmara bölgesinde neden arıcılık yapılır

Ramazan bayramı yaklaşırken ne gibi hazırlıklar yapılır?

(26) Yorum

  1. Elektoskobu yaptım çok guzel oldu valla Ellerinize sağlık hiç zorda değil valla TEŞEKKÜRLER Odevbul

  2. ben yaptım elektroskopu her şey tamam .Ama topuza elektiriklenmiş cismi yaklaştırdığımda yapraklarında açılma yada kapanma gözlenmiyor.Ne yapmam lazım yarına verecem projeyi.

Yorum Yapın