Enerji Tasarrufunun Önemi Kompozisyon

Ülkemizde her yıl 11-18 Ocak tarihleri arası Enerji Tasarrufu Haftası olarak kutlanmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bilinçsiz olarak tüketilen enerjinin önüne geçmek ve buna dikkat çekmek için her yıl etkinlikler yapılmaktadır. Bu hafta içerisinde yurdun birçok kesiminde etkinlikler yapılır paneller düzenlenir.

Eğitim kurumları ve okullarda enerji tasarrufuna dair bilgilendirici etkinlikler düzenlenir. İş yapabilme gücü olarak tanımlayabileceğimiz enerji durum ve hareket enerjisi olarak iki gruba ayrılır. Durum enerjisi adından da anlaşılabileceği gibi cismin bulunduğu durum nedeniyle sahip olduğu enerji türüdür. Hareket enerjisi ise cismin hareketi ile birlikte kazandığı enerji türüdür.
enerji
Günümüzde en çok kullanılan enerji türleri güneş, elektrik, petrol ve sudur. Bu enerji türleri sayesinde çeşitli makine ve araçlar çalışmakta ve insanlara iş kolaylıkları sağlanmaktadır. Günümüzde enerji türleri ülkeler için artık küresel güç olmuştur. Zira enerji üretimi ve tüketimi ülkelerin ekonomisi ve geleceği açısından çok önemlidir.

Enerji tasarrufu ise ancak belirli miktardaki enerjinin ihtiyaç kadarıyla belirli oranda tüketilmesi olayıdır. Bunu anlatmak için her yıl enerji tasarrufu haftası kutlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Enerji Kaynaklarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Su ve enerji kaynakları için kompozisyon

Tutumlu Olmanın Önemi İle İlgili Şiir

Söz Uçar Yazı Kalır Kompozisyon

Atatürkün müziğe verdiği önem kısa kompozisyon

Bir Yorum

Yorum Yapın