Kayaçların İnsan Hayatındaki Etkileri

Kayaçlar milattan önceki yıllarda bile insan hayatında yer alıyordu. Günümüzde farkında olmasak ta kayaçlar birçok alanda hala aktif olarak kullanılmaktadır. İnsanoğlu çeşitli yapılar ve işlerinde kayaçlardan yararlanmıştır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan kayaç türlerinin sayısı artmıştır.

Kayaçlar insan hayatında öyle önemli rol almışlardır ki taş çağı, bronz çağı, ve demir çağı gibi isimlerle zamanlar adlandırılmıştır. Bu arada kayaçlar sadece kayalar değil yer altından çıkarılan yapısında kaya bulunduran her türlü madeni içermektedir. Şimdi ki zamanda kayaçlar özellikle değerli taşlar (elmas, zümrüt gibi) butik ve takı sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca çeşitli kaya türleri olan mermer, kiremit inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.
kayaç
Bugün her yerde yürüdüğümüz yolda, oturduğumuz evde hatta tüm çevremizde kayaçlara rastlayabilirsiniz. Kayaçların İnsan Hayatındaki Etkileri yazımıza eklemek istediklerinizi yorum yaparak ekleyebilirsiniz.

(9) Yorum

 1. Kayaçlar yaşantımızın en temel unsurlarındandır. Örnek olarak:
  – Toprak oluşumu için kayacın ayrışması gerekir. Bu nedenle yaşamın asıl kaynaklarından biri de kayaçlardır.
  – İnşaat malzemelerinin hemen hemen hepsi kayaçlardan oluşmaktadır. (Kum,çimento,demir(maden),tuğla,gazbeton vs)
  – İnsan yaşamının devamını sağlayan inorganik maddelerin kaynağı kayaçlardır.
  – Sanayi ham maddelerinin kaynağı kayaçlardır. (demir,alüminyum,titanyum vs. gibi sanayi maddeleri kayaçların belirli işlemler geçirmesinden sonra kullanılan maddelerdir.)
  – Enerji kaynakları olarak kayaçlar. (kömür,uranyum,toryum,bor vs.)
  – Süs eşyaları olarak kullanılır. (altın,gümüş,yakut,elmas,kuvars vs.)

  Bunar dışında daha bir çok alanda kullanılan kayaçlar ilk insandan itibaren hala daha fazla olarak kullanılmaya devam etmektedir.

  Aklıma bu kadarı geldi sevgili öğrenciler katkım oldu ise ne mutlu bana. Sevgilerle.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.