Polis Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir

Bir kişinin polis olabilmesi için aslında polis kolejinde okuması gerekse de ihtiyaç halinde genel lise, teknik lise yada dengi okullardan mezun olmuş kişilerden gerekli kriterleri taşıyan kişilerde polislik mesleğine dahil edilebilirler. Bu tip eğitim kurumlarından mezun olan kişiler seçildikleri takdirde kısa bir eğitim programı sonrasında polislik mesleğine başlayabilirler.

Polislik Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine devlet sağlık, bakım, yatım gibi ihtiyaçları karşılanır. Ayrıca bu öğrencilere devlet tarafından askeri liselerde okuyan öğrencilere ödenen tutarda nakit harçlık ödenir. Ancak bu örenciler öğrenim süresince evlenemezler ve evli olanlar bu okullara alınmazlar.

Bu okullardan mezun olup mecburi hizmetini yerine getirmeyenler yada istifa edenler veya herhangi bir sebeple ilişiği kesilenler kendilerine yapılan öğrenim ödemesinin 4 katını geri ödemekle yükümlüdürler.

İlginizi Çekebilir

Kütüphaneye gittiğinizde aradığınız bilgiye ulaşmak için neler yaparsınız

Türk silahlı kuvvetleri hangi kuvvet komutanlıklarından oluşmaktadır?

Nutuk Hangi Konuları Ele Alır

Yalnızlık ile ilgili kompozisyon

Safra kesesi alınmış bir kişi hangi besinleri sindirmekte güçlük çeker?

(24) Yorum

 1. Ben bu sene teog denilen sınava girdim ve 385 puan aldım.Ben bu puanla polis kolejini denicem ancak giremem diye düşünüyorum bu yüzden sağlık okuyucam ancak ben sağlıkçı değil polis olmak istiyorum nasıl bi eğitim görmem lazım açıklarsanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim

 2. Ben mesleki açık öğretim lisesinde okuyorum ve polis olmayı çok istiyorum polis olmam icin liseyi bitirmem gerekiyor mu ve ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz…

  • Bir Polis Koleji Mezunu - Cevapla

   Evet Ceyda’cım Öncelikle Açık Öğretimden Polis Olunmuyor Okuldan Liseyi Bitirmen Gerekiyor Bu şekilde Polis Olamazsın Üzgünüm…

   • Bir Polis Koleji Mezunu ; Kardeşim Açık Ögretimden Liseyi Bitirirsen Polis Olabilirsiniz Yinede Yeterki Ygs Gibi Sınavlarda Barajı Geçin Sonrasında Yapılıcak Mulakatlarda Başarılı Olursanız Pmyo gibi okullarda okuyup Polis Olma İmkanınız Var

  • Açık normal sağlık İmamhatip tüm liseler ygs sınavına başvuru yapabilirler dolayısıyla pmyo polis meslek yüksek okullarınada başvuru yapabilirler.

   300 taban aldıktan sonra mülakat giriceksin mülakat kolaydır erkek 1.67 boy renk körü olma sağlam façan olmasın geçersin sonra pmyo yazılı sınav olur sınav yarış sınavıdır olabildiğince iyi hazırlan ilk sıralara girmeye çalış mesela 10000 kişi girdi 1000 kişi alcaklar ilk 1000 e giriceksin girersen 2 yıllık okul eğitim ardından polissin kadro vs problemler seni bekliyor olmaz.Büyük ihtimal çevik kuvvet ile göreve başlarsın yunus özelharekat vs müracaat edebilirsin tabi fiziğin düzgünse.

   Lise mezunu polis memuru 2 yıl eğitim bitince polis olduktan sonra lise değil 2yıllık önlisans düzeyi mezun olarak sayılır.

   Lise mezunu polis başkomiser vs olamaz.

   Üni bitirip pomemden girmen gerek başpolis baş komiser komiser vs için.

   Amir vs içinde pagbf.

Yorum Yapın