Polis Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir

Bir kişinin polis olabilmesi için aslında polis kolejinde okuması gerekse de ihtiyaç halinde genel lise, teknik lise yada dengi okullardan mezun olmuş kişilerden gerekli kriterleri taşıyan kişilerde polislik mesleğine dahil edilebilirler. Bu tip eğitim kurumlarından mezun olan kişiler seçildikleri takdirde kısa bir eğitim programı sonrasında polislik mesleğine başlayabilirler.

Polislik Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine devlet sağlık, bakım, yatım gibi ihtiyaçları karşılanır. Ayrıca bu öğrencilere devlet tarafından askeri liselerde okuyan öğrencilere ödenen tutarda nakit harçlık ödenir. Ancak bu örenciler öğrenim süresince evlenemezler ve evli olanlar bu okullara alınmazlar.

Bu okullardan mezun olup mecburi hizmetini yerine getirmeyenler yada istifa edenler veya herhangi bir sebeple ilişiği kesilenler kendilerine yapılan öğrenim ödemesinin 4 katını geri ödemekle yükümlüdürler.


(37) Yorum

  1. Benim babam polis ve biz normalde İstanbul’ da oturuyoruz. Fakat babamın tayin görevi yüzünden Şırnak’ ta yaşıyoruz.
    Polislik mesleğini hiç sevmiyorum. Çünkü burada bomba seslerinden dolayı psikolojim bozuldu. Tedavi görüyorum. İleride olacak çocuklarınızı düşünün (tabi olursa). Onlarda ya benim gibi olursa. Bu meslek güzel bir meslek ama her meslekte olduğu gibi bu mesleğinde kötü yanları var.

    • Bence bıraz bencıllık neler yasadıgını bılemem ama o seslerden bınlerce cocuk rahatsız oluyor bızse oturdugumuz yerden yargılıyoruz ne hakkımız var ben oyle babaya kurban olurum o seslerı cıkaran haınlerı bu topraktan temızlıyorlar. Lıse 4.sınıfım ve bu sene karar verdım polıs olmaya ınsallah olurum bır kız olarak zor olacagını bılsemde yapacagıma ınanıyorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.