Tarım ve hayvancılığın ülke ekonomisindeki yeri nedir?

Tarım ve hayvancılık ülkemiz için ve milli ekonomi için oldukça önemlidir. Ülkemizde genel olarak Doğu Anadolu bölgelerinde yapılan hayvancılık tüm Türkiyede yapılmaktadır. Ancak son yıllarda düşük geliri nedeniyle üreticilerin azalması nedeniyle günümüzde oldukça önemli hale gelmiştir.

Büyük besi çiftlikleri ile bu sektöre giren iş adamları ülkemize ekonomik olarak büyük katkılar sağlamaktadır. İş istihdamı sağlaması ile ekonomiye katkısı daha da fazladır. Hayvancılık devlet desteği ile son yıllarda yeniden göze girmiştir. Bu mesleğe yeni başlayan birçok kişi devletin desteğinden faydalanmakta ve kendilerine yeni bir iş edinmektedir.

Hayvancılık sayesinde soframıza gelen etler, yumurtalar gibi ürünler önemli ürünler elde edilmektedir.

Tarım sektörü ise ülkemizde önemli bir dinamiktir. Verimli toprakları sayesinde ülkemizin her yerinde tarım faaliyetleri yapılmaktadır. Özellikle Diyarbakır, Bursa, Adana, Gebze gibi ovalar ülkemizin en verimli topraklarıdır. Türkiyenin her yerinde çeşitli tarım ürünleri elde edilmekte olduğu için bu ürünlerin bir kısmı yurt dışına ihraç edilir.

Bu sayede ülkemize yurt dışından döviz girişi sağlanır. Ayrıca yüksek tarım faaliyetleri nedeniyle yüksek iş istihdamı sağlanmıştır. Tarım ve hayvancılık ülke ekonomisine sanayiden sonra en fazla katkı yapan iş sektörüdür.

İlginizi Çekebilir

ülke kaynaklarımızı ve ülke ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurarak kullanma

Girişimci olarak Türkiyenin hangi ihtiyacına çözüm getirmek istiyorsunuz

nüfus hangi koşullar altında bir ülke için güç değil bir yük durumuna gelir?

Sınıf İçinde Demokrasiye Örnekler

İsrafın ülke ekonomisine zararları neler olabilir Ülke ekonomisine katkı sağlamak için ne gibi tasarruf önlemleri alınabilir

Yorum Yapın