Türkçenin ve Dilimizin Yozlaşması

Dilimiz Türkçe giderek yozlaşmakta ve yabancı kelimelerin nüfusuna maruz kalmaktadır. Türkçe kullanım bozuklukları ve dışarıdan kelimelerin girişiyle giderek farklı bir dil olmakta ve kendi bağlarından koparılmaktadır. Günlük hayatta en fazla 250 kelime kullanarak cümleler kurduğumuz düşünülürse ve bu kelimelerin bir çoğu yabancı kelime olduğu gerçeği görüldüğünde çokta kısır bir dile sahip olduğumuz görülür.

Bir dilin yozlaşması ancak yabancı kelimelerin dile girmesiyle değil dilin kısır bir şekilde kullanılması ile bağlıdır. Aslında dilimiz birçok kelime haznesine sahip olup sondan eklemeli bir dil olması nedeniyle geniş bir dildir. Lakin biz bu dili yozlaştırarak çok az bir şekilde kullanmaktayız. Örneğin sokaklarda gördüğümüz işyeri tabelalarında birçok yabancı isim, kullanmış olduğumuz isimlerde birçok yabancı isim yer almaktadır. Türkçenin yozlaşmasına neden olan ve konuşma dilimizi kısıtlayan bu unsurlar giderek yaygınlaşmaktadır.

Türkçenin ve dillerin yozlaşmasını önlemek adına bir takım önlemler alınabilir. Bunlardan bazıları şunlardır;

Mümkün olduğunca Türkçenin geniş kelime haznesinden yararlanmalıyız.
Türkçemizi geliştirmek için kitap okumalıyız.
Yabancı isimler ve işyeri isimlerinden uzak durmalıyız.
Yabancı kelimelerin dilimize girmesine engel olmalıyız

(14) Yorum

  1. “Değilmi” değil, “değil mi” olacaktı. Bunu desteklediğinizi söyleyerek yorum yapıyorsunuz ama kendi yazdıklarınıza özen göstermiyorsunuz. Üstelik adınızı da küçük harfle yazıyorsunuz. Bence işe bu hatalarınızı düzelterek başlayabilirsiniz.

  2. türkçemizi yozlaştırarak bizi başka dillere özendiriyorlar küçük çocukların bile kanka lafı ağzından düşmüyor yakında başka dili konuşmaya başlarsak şaşmayın

  3. BUNU YAZAN DEDİKLERİİ YAPABİLİYOMU ACABA MERAK ETTİMDE AMA GERÇEK VEY SAHTE GÜZEL YZMIŞ İŞİME YARADI DOĞRUSU TEŞEKKÜR EDERİM

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.