1.dünya savaşında hangi cephelerle kimlelerle savaştık

Bu yazımızda 1.Dünya Savaşı’nda hangi cephelerde kimlerle savaştık bu soruya cevap veren yazımızı bulabilirsiniz.

Doğu Cephesi
Bu cephede Kars, Ardahan ve Batum’u almak için Rusya’yla mücadele edilmiştir. Osmanlı Devleti’nin açmış olduğu saldırı cephesidir. Sarıkamış faciası yaşanır. Doğu Anadolu Rusları eline geçer. Rus Çarlığı yıkılınca çarpışmalar sona erer. Kars, Ardahan ve Batum geri alınır.

Kanal Cephesi
Osmanlı Devleti’nin mısır almak istemesinden dolayı İngilizlerle çarpışılmıştır. Bu cephede Osmanlı Devleti tarafından açılan saldırı cephesidir. Osmanlı ordusu Antep çizgisine kadar geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu cephede başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Irak-Basra Cephesi
Sömürge yolarını korumak için bu cepheyi İngiltere açmıştır. Osmanlı ordusu İngilizleri yenmiştir fakat gerekli desteği alamayınca geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Çanakkale Cephesi
İtilaf Devletlerinin İstanbul’u alarak Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak ve Rusya’ya yardım etmek amacıyla bu cephede savaşılmıştır. Mustafa Kemal’in üstün başarıları sayesinde İngilizler ve Fransızlar yenilince Çanakkale’yi terk etmek zorunda kalmışlardır. Bu cephedeki askeri başarıları Mustafa Kemal’in bütün dünyada tanınmasını sağlamıştır. Yardım alamayan Rus Çarlığı bu savaştan sonra yıkılmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.