1. Murat hakkında bilgi

Bu yazımızda sizlere 1.Murat dönemi hakkında bilgi vereceğiz. Orhan Gazi’den sonra yerine oğlu 1.Murat 1362-1368 yıllarında devletin başına geçmiştir. 1. Murat’ın yapmış olduğu önemli gelişmelerden bahsedecek olursak bunlardan ilki Edirne’nin fethi için harekete geçmiştir. Osmanlı ordusu Bizans-Bulgar ittifak güçlerini Sazlıdere ‘de yendi.

Sazlıdere Savaşı sonucunda;Edirne alındı.Bizans’ın Bulgar ve Sırplarla olan bağlantısı kesilmiş oldu. Edirne’den Balkanlara fetih yolları açıldı.

Edirne’nin alınmasından sonra Haçlı ordusu bunu hazmedemeyince Meriç nehri kıyılarında savaş başlamıştır. Haçlıları bozguna uğratan Osmanlı Devleti Sırp Sındığı Savaşı’nı yenmiştir. Önemi ise Haçlılarla yapılan ilk savaştır. Osmanlı Devleti’nin başkenti Bursa’dan Edirne2ye taşındı.

Sırpların Osmanlı egemenliğini kabul etmeyince Çirmen Savaşı yapıldı. Osmanlı ordusu Meriç vadisinde Sırpları bozguna uğrattı. Bu savaş sonucunda Sırplar vergi vermek zorunda kaldı. Makedonya yolu Türklere açıldı.

1.Murat döneminde ayrıca Selçuklularda ikta olarak bilinen toprak yönetim sistemi ,Tımar sistemi getirilmiştir. Has, Zeamet ve Tımar olarak üçe ayrılan bu sistem sayesinde toprağı işleyen düzenli bir sistem olmuştur. Bu toprakların mülkiyeti devlete, kullanım hakkı köylüye verilmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.