1. Ünite: Trafik Bilinci

Trafikte hangi ögelere uymanız gerekmektedir?

Trafik kuralları bizim ve yolcuların can güvenliğini sağlamak için belirlenmiştir. Bu nedenle bu kurallara uyarak daha güvenli bir şekilde gitmek istediğim yere ulaşırım. Uymam gereken öğeler trafik işaret ve levhaları, polis memurları ve yayalar için belirlenmiş güvenli alanlardır.

Bir yere yaya olarak giderken trafikle ilgili hangi ögelerle karşılaşırsınız?

Yaya olarak bir yere giderken trafik sorunu ile karşılaşırım. Beni bu sorundan koruyacak ve güvenli olarak gitmemi sağlayacak trafik işaret levhaları ve ışıklarını görürüm. Yaya olarak ilerlerken genellikle yol kenarlarında ve kaldırımlarda trafik işaret levhalarını görürüm. Bazende trafik lambalarını kullanarak karşıya geçerim.

Trafikte güvenliğimiz için ne tür düzenlemeler yapılmaktadır?

Trafiğin düzgün bir şekilde akışını sağlayacak, yolcu ve yayaların can güvenliğini koruyacak düzenlemeler trafikte zaman zaman yapılır. Örneğin yayaların çok olduğu yerlerde yaya geçidi, trafik lambaları gibi öğeler yerleştirilir. Bu sayede yayaların can güvenliği sağlanır, güvenli bir şekilde gitmelerine imkan sunulur.

Ulaşımda kullanılan taşıtlar olmasaydı günlük yaşantımızda ne gibi zorluklarla karşılaşırdık? Tartışınız

Ulaşımda taşıtların yeri ve önemi oldukça büyüktür. Çünkü hepimiz bu taşıtlardan yararlanmaktayız. Gitmek istediğimiz yere kolay ve hızlı bir şekilde bu taşıtlarla gideriz. Eğer bu taşıtlar olmasaydı günlük yaşantımızda kaybedeceğimiz en büyük şey zaman olurdu. Çünkü gitmek istediğimiz yerlere çok daha geç ve uzun sürede giderdik. Günlük yaşantımızda şimdi yaptığımız şeylerin büyük kısmını yapamazdık. Çünkü zaman yetmezdi.

Ulaşım yollarını hız, güvenlik ve ekonomiklik bakımından karşılaştırınız

Ulaşım yollarında en hızlı ve güvenli yolculuk hava yolu ile yani uçak, helikopter gibi araçlarla yapılır. Çünkü havada trafik ve yaya gibi unsurlar yer almaz. Ancak hava yolu ile ulaşım oldukça pahalıdır. Kara yolu ile ulaşım ise en yaygın olarak kullandığımız ve ekonomik bir ulaşım yoludur. Deniz yoluyla ulaşım ise hava yolundan sonra en güvenli ulaşım türüdür. Lakin bu da oldukça maliyetlidir.

Ulaşım türünü seçerken nelere dikkat edersiniz?

En çok ne kadar kısa zamanda gitmek istediğim yere ulaşırım buna dikkat ederim. Ama en belirleyici etken seçtiğim ulaşım türünün maliyetidir. Bütçeme en uygun ulaşım yöntemini seçerek gitmek istediğim yere giderim. Gördüğünüz gibi belirleyici iki etken var zaman ve maddiyat.

Trafik işaret levhaları niçin konulmuştur? Bize ne gibi yararlar sağlar? Tartışınız

Trafik işaret levhaları yayalar, sürücüler ve yolcuların güvenli bir şekilde seyahat etmeleri, gitmek istedikleri yere ulaşmaları için konulmuştur.Ayrıca trafikte düzenli bir akışı sağlamayı amaçlar. Trafik işaret levhalarının bizlere yararları ise güvenli ve hızlı bir şekilde yolculuk etme imkanı verir.

cadde, yaya geçidi, okul geçidi, trafik polisi, ışıklı trafik işaret cihazı, yaya kaldırımı kelimelerini kullanarak bir hikaye yazınız

Benim Okul Yolculuğum

Her sabah ki gibi okula gitmek için evden çıktım. Hava biraz yağışlıydı. İnsanlar gitmek istedikleri yere bir an önce ulaşmak için acele ediyordu. Caddedeki arabalar trafik nedeniyle ilerleyemiyordu. Ben ise bir yaya olarak yaya kaldırımından usul usul okula doğru ilerliyordum. Az ileride ise bir trafik polisi meydana gelen kazayla ilgileniyordu.

Bu yoğun kalabalığın nedeni demek ki bir kazaymış. Kazaya rağmen ağır ağır trafik ilerliyordu. Işıklı trafik cihazının ışıklarına göre trafik ilerliyordu. Kırmızı ışığın yanması ile trafik durdu. Bende bizler için ayrılmış olan yaya geçidini kullanarak karşıya geçtim. Biraz daha yürüdükten sonra okuluma nihayet varabilmiştim. Anladım ki bu trafik levhalarına uymadığımızda kazalar meydana gelmekte ve insanların canı yanmaktaydı. O gün kendime bir söz verdim. Bundan sonra bu kurallara her zamankinden daha fazla dikkat edecektim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.