12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Kompozisyon

Bir milletin bir devletin kahramanlığını, bağımsızlığını anlatan milli marşlardır. 12 Mart 1921 yılında kabul edilen ve Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı ülkemizin bağımsızlık yolunda vermiş olduğu mücadeleyi ve kahramanlığını destansı bir şekilde anlatır.

İstiklal marşı nasıl yazıldı derseniz geçmişi ordunun kurulmasına kadar dayanır. İstiklal Marşımız orduya cesaret ve kahramanlık duygusunu vermek için yazılmıştır. Dönemin Milli Eğitim Bakanı düzenlediği yarışma ile milli marşımızı arayış içerisine girmiştir. O zaman ödül için yarışmaya katılım bir hayli fazla olmuş ve müracaat eden şiir sayısı 724’e kadar çıkmıştır.
istiklalmarsi
Gelen bu şiirler arasından 6 tanesi aday olarak seçilse de bu şiirler pekte beğenilmemiştir. Yarışmadaki ödül nedeniyle şiir yazmayan dönemin Burdur milletvekili Mehmet Akif Ersoy bakanın ricası ve parayı almayacağını söyleyerek şiiri yazmıştır.

Altı şiirler birlikte Mehmet Akif’in şiiri ordu komutanlarına gönderilir ve beğendiklerini sıralamaları istenir. 6 farklı komutanın listelerinde 1 numarayı hep Mehmet Akif’in şiirleri alır.

12 Mart 1921’de mecliste yapılan oylama ile birlikte İstiklal Marşı kabul edilir. Bu olaydan sonra bestelenmesi için ayrı bir yarışma daha düzenlenir. 1924 yılında Ali Rıfat ÇAĞATAY’ın bestesi kabul edilir ve uygulamaya geçilir. Lakin 1930 yılında Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Osman Zeki ÜNGÖR’ün hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuştur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.