23 Nisanın Anlam ve Önemi Kompozisyon

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkemizde her yıl büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Özellikle son yıllarda dış ülkelerden gelen çocukların katılımlarıyla daha da bir renklenen bu bayram dünya üzerindeki tek çocuk bayramı olarak bilinir.

Çocuklara ayrı bir sevgi, başka bir şefkatin gösterildiği bu günde okullarda şiirler okunur, yarışmalar düzenlenir ve çeşitli etkinliklerle günün anlam ve önemi hatırlatılır. Bugün çocuklara hakim olan sevinç büyüklerin yüzünü güldürürken onlara milli bayramların önemini aşılar.
23nisan
Eskiden 23 Nisanda meclisin açılması ile Milli Egemenlik Bayramı kutlanıyordu. 1927 yılında Atatürkün isteği üzerine bu bayram Çocuk bayramı ile birleştirilerek Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Resmi olarak adını 1980 yılında hükümet tarafından alınan kararla alan bu bayram resmi olarak kutlanmaya başlamıştır. Bu bayramda neler olur derseniz çocuklara armağanlar alınır, parklara götürülür kısacası o gün onları mutlu etmek adına çaba gösterilir.

Okullardaki program ve yarışmalar zaten bu bayramı mutlu ve huzurlu bir şekilde kutlamanın yanı sıra çocuklara milli duyguları aşılamak için kullanılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.