24 kasım öğretmenler günü konulu kompozisyon

Kompozisyon 1

Her yıl 24 Kasım ülkemizde öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Bu yazımızda 24 kasım öğretmenler günü konulu kompozisyon yazımızı bulabilirsiniz. Atatürk ne güzelde anlatmış öğretmenlerin bu devletin geleceği için ne kadar önemli olduğunu. Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır demiş. Aynen öyle işte çocukların ikinci anne babaları olan öğretmenler yeni bireylerin yetişmesinde en önemli rolü oynarlar. Herkesin ortalama 15 yıl süren öğretim süresi boyunca en çok gördüğü isimlerden biri olan öğretmenler bize sadece dersleri değil aynı zamanda yaşamayı öğretiler.

Geleceği inşa eden vatana millete hayırlı evlatlar yetiştiren öğretmenler insanın kılavuzudur. Bizlere yol gösteren hayatımızı şekillendiren, aynı zamanda rehberlik eden öğretmenlerin bizler üzerindeki emeği büyüktür. Bir derdimiz sıkıntımız olduğumuzda bile anne babamıza söyleyemesek bile onlara anlatabiliriz. Çünkü onlar sadece eğitmen değil aynı zamanda bizim birer yaşam koçumuzdur.
öğretmenler günü
Ne kadar kutsal bir meslek olduğu konusunda hiç şüphe yok. Sadece 24 Kasımda Öğretmenler günü kutlanmamalı aslında. Onlar bizler için daima önemli olmalı ve sevmeliyiz. Bugün aynı zamanda Atatürk’ün doğum günü olup onun 100. yaş gününe hitaben 1981 yılından bu yana her yıl öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Her yıl okullarda yapılan gösteriler, etkiliklerle kutlanan bu özel gün öğretmen ve öğrencileri coşkuyla bir araya getirir. Öğrenci ve öğretmenler bugün birbirlerini kucaklar minik ellerin küçük hediyeleri öğretmenlerin yüzlerini güldürür.

24 kasım öğretmenler günü


Kompozisyon 2

Atatürk’ün bizlere en güzel armağanlarından birisi de hiç şüphesiz öğretmenler günüdür. Dünyanın ve ülkemizin geleceğinin temellerini atan öğretmenlere bu güzel gün armağan edilmiştir. Ülkemizde her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Minik çocuklar ailelerinden sonra ilk kez bir bireyin ilgisiyle tanışırlar. Oysa bu ilgi onların geleceğini ve bizlerin kurtuluşunu sağlayacaktır. Minik beyinler devasa bilgiler ile onlar sayesinde tanışır. Bir öğretmen öğrencinin atasıda sayılır.

İyi bir öğretmen edindiği bilgileri karşısındaki çocuğa aktardığı gibi onun iyi bir vatandaş, iyi bir insan olmasını da sağlar. Bu yüzden öğretmenlerimizin bizler üzerinde emeği bir hayli fazladır.

öğretmenler günü


Kompozisyon 3

Ne demiş Hz. Ali? Bana bir harf öğretinin kırk yıl kölesi olurum. Aynı şekilde islamiyetin doğuşunda esir edilen düşmanlar peygamberimiz tarafından okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılmıştır. Bu bile eğitim ve öğretimin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

İşte bunun bilincinde olan Atatürk öğretmenlerin ülkemiz geleceğine yön verecek kişiler olduğuna vurgu yapmıştır. Ülkemizde her yıl 24 Kasım Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Öğrencilere en güzel bilgileri ve iyi ahlakı da aşılayan öğretmenler geleceğimize ışık tutmaktadır. Dünyanın en güzel ve en kutsal mesleklerinden birisi bence öğretmenliktir. Özverili bir şekilde geleceğimizi şekillendiren, vatan sevgisini, saygıyı öğreten bizim değerli öğretmenlerimizdir.


Kompozisyon 4

Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde 24 Kasım Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Bir milletin geleceğinin temellerini atan, ülke için değerli, iyi ahlaka sahip, vatansever bireyler yetiştiren öğretmenler en yüce mesleklerden birisini yapmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk öğretmenler için şu sözleri söylemiştir;

Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…

 

Öğretmenlerin önemi ülkemiz için çok büyüktür. Bir güne sığdırılamayacak kadar değerli bir öğretmenlerimiz ülkemizin refah seviyesine ulaşmasında temel nokta olacaktır. Bu nedenle onlar toplumlarda en değerli meslek sahipleri olarak görülmektedir.

Başöğretmen Atatürk bunu en güzel şekilde ifade etmek için 24 Kasım’ı Öğretmenler günü olarak ilan etmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.