3-9 Kasım Organ Nakli Haftası Kompozisyon

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında organ nakli haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yazımızda organ naklinin önemi ve bu haftanın amacını inceleyeceğiz.

Organ nakli henüz ülkemizde yayılmamış ve hayati öneme sahip bir cerrahi olaydır. İnsanların yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle bazı organları çalışamaz hale gelir. Fakat hala hayatta olan yada yeni ölmüş birinden organların alınarak hasta kişilere aktarılması onların iyileşmesine ve yaşama dönmelerine yardımcı olur. Görmüş olduğunuz gibi ne kadar güzel birşey. İnsanın başka bir insana hayat vermesinden daha güzel ne olabilir ki?

Örneğin böbrek nakli. Ülkemizde milyonlarca insan böbrek hastalığı yaşamaktadır. Kimileri ağır kimileri hafif şekilde rahatsızlıklar yaşar. Ağır hastalar diyaliz makinası adı verilen böbreklerin işlevini yapan makinalarla hayatlarını devam ettirirler. Bundan tek kurtuluşları ise bir başkasının onlara böbreğini vermesidir. İnsan vücudunda iki böbrek bulunur. Ancak insan tek böbreği ile de yaşamını devam ettirebilir. Bu nedenle akrabalar hastalara sık sık böbreklerini verirler.

Organ nakli daha önce söylediğimiz gibi henüz yayılmış birşey değil. Ne yazık ki insanlarımız kendi başlarına böyle bir hastalık gelmeden organ naklinin önemini anlayamıyorlar. Ölmüş bir insan ebedi hayatında organlarını ne için kullanabilir ki? Aslında insanın yapabileceği en güzel iyilik öldükten sonra bile bir başkasına hayat verebilmesidir.

Anlattığımız gibi çok önemli bir toplumsal gereksinim olan organ naklinin bireyleri bilinçlendirmesi için her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında ülkemizde Organ Nakli Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.