6.Tema Değerlerimiz-Temaya Hazırlanalım

1. “Değerlerimiz” denilince aklınıza neler geliyor?

Benim aklıma milli ve kültürel olarak toplum tarafından kabul görülen ve saygı duyulan değerler geliyor. Örneği dini bayramlar kültürel değerimiz iken İstiklal Marşı ve bayrağımız milli değerlerdir. Hepimiz tarafından saygı duyulur ve kıymetlidir.

2. Atatürk ve bayrağımız, milletimiz için çok önemli iki değerdir. Sebebini arkadaşlarınızla tartışınız.

Çünkü Atatürk ülkemiz Kurtuluş Mücadelesine önderlik etmiş ve bize bugünleri armağan etmiştir. Yaptığı yenilikler ile ülkemizin geleceğine ışık tutmuştur. Bayrağımız ise uğruna binlerce şehidin verildiği ve hepimizin saygı duyduğu bir değerdir. Bu nedenle toplum tarafından hem bayrağımız hemde Atatürk çok değerlidir.

3. Değerlerimize saygı göstermek bizlere neler kazandırır? Bir büyüğünüzle tartışınız.

Ben bu konuyu babamla tartıştım. Oda bana değerlerimize sahip çıkıp korumamız gerektiğini, onları yüceltmemizin çok önemli olduğunu söyledi. Neden diye sorduğumda ise bu değerler bizleri bütünleştirir, birlik ve beraberliğimizi sağlar. Vatanımızın, yaşadığımız toprakların kıymetini ancak bu şekilde biliriz. Bu değerler sayesinde geçmişimizden asla kopmaz ve geleceğe güvenle bakarız dedi.

Her toplum tarafından kabul edilen değerlerden biri de ailedir.

4. Keloğlan’ı hangi özellikleriyle tanıyorsunuz? Bu özelliklerle ilgili küçük kartlara sorular hazırlayarak arkadaşlarınıza sorunuz. Soru kartlarının altına cevaplar için boşluklar bırakınız.

Keloğlanın kel olduğu, çocuk olduğu ve çok zeki biri olduğu özelliklerini biliyorum. Ancak onunla ilgili kartları bulamadım. Keloğlan ile ilgili hazırladığım sorular şunlar;

-Keloğlanın neden saçları yok?

-Keloğlanın en yakın arkadaşları kim?

-Keloğlan neden arkadaşları tarafından çok seviliyor?

5. Kâğıt paralarımızın üzerinde hangi Türk büyüklerinin resimleri vardır? Yazınız.

Paralarımızın hepsinde arka yüzde Atatürk resimleri bulunuyor. Ön yüzlerinde ise ITRİ (Buhurizade Mustafa Efendi), Fatma Aliye,  Mimar Kemaleddin gibi sanatsal, kültürel ve bilimsel değerleri olan kişilerin resimleri bulunuyor.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.