A vitamini hangi besinlerde bulunur?

Bu yazımızda A vitamini hangi besinlerde bulunur ve a vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilecek hastalıklar nelerdir bunları inceleyeceğiz. A vitamini suda çözülmeyen bir vitamin türü olduğu için vücutta depolanabilir. A vitamini göz sağlığı ile doğrudan etkilidir. Göz sorunlarını ve görememe olaylarını a vitamini sayesinde vücut engeller.

Ayrıca a vitamini bağışıklık sistemi, sindirim sistemi gibi fonksiyonları düzenlerken burada oluşabilecek hastalıkları önleyici etkiye sahiptir. A vitamini vücutta enfeksiyon ve iltihap oluşumunu kısmende olsa engelleyici etki göstermektedir.

A vitaminin hangi besinler bulunduğunu inceleyecek olursak patates, ıspanak, havuç, domates, bezelye, şalgam gibi ürünlerde bolca bulunmaktadır. Özellikle brokoli, karnıbahar gibi sebzelerde bolca a vitamini bulunmaktadır.

A vitamini sağlığımız doğrudan etkileyen bir vitamin olup yeni hücrelerin oluşumu, kemiklerin gelişimi ve dokuların gelişiminde önemli rol oynar.
avitamini
A vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilecek hastalıklar

Gözlere olan faydalarından dolayı a vitamini eksikliğinde özellikle göz problemleri ortaya çıkmaktadır. Gece körlüğü, deride pullanma, bazı cilt problemleri gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. A vitamini bağışıklık sistemini desteklediği için eksikliğinde enfeksiyon hastalıkları kişide sıkça görülebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.