Acele işe şeytan karışır kompozisyon

Bu günkü kompozisyon yazımızda acele işe şeytan karışır ata sözünün anlamını ve bizlere ne anlatılmak istendiğini öğrenelim. Öncelikle şu soruyu sormak gerekir. Bir işi neden acele yaparız. Cevabı çok basittir aslında. Ya o işi yapmak için geç kalmışızdır yada o iş için fazla zamanımız yoktur. Genelde acele yapılan işlerin başlıca sebepleri bunlardır.

Acele yapılan bir işten insan mutlaka zararlı çıkar. Ya o işi aceleyle düzgün yapmaz. Yada baştan sağma şekilde bir an önce bitsin gözüyle yapar. Acele yapılan işlerde insanın dikkati dağıldığı için insan kendisine de zarar verebilir. Geç kaldım telaşı ile önemsizce yapılan işlerde yaralanmalar meydana gelebilir.

Atalarımız bizlerin iyiliğini düşündükleri için bu anlamlı sözleri oluşturmuşlardır. Ata sözleri onların başına gelen bu olaylardan yararlanarak bizlerinde aynı hatalara düşmesini engellemek amacıyla yazılan anlamlı sözlerdir.

Bir işi yapmaya kalktığımızda o işi düşünerek yada planlayarak yapmalıyız. Acele edilerek yapılan işlerde mutlaka eksiklikler görülebilir. Çünkü o anda insanın dikkati dağıldığı için ne yaptığını fark edemeyebilir. Yazımızda da anlatıldığı gibi bir işi yaparken dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.