Açgözlülük ile ilgili kompozisyon

Açgözlülük konulu kompozisyon yazımızı bugün sizlerle paylaşacağız. Aç gözlülük kelime anlamı olarak doymama yetinmeme gibi anlamlara gelir. Günlük hayatımızda bunu sıkça kullanır ,çevremizde de açgözlü insanlara sıkça rastlarız.

Peygamberimiz doymayan nefisten kabul olunmayan duadan sana sığınırım diye dua edermiş. Ne kadar güzel bir dua. Doymayan nefis insanı yanışa hata yapmaya sürükler. Doymayan nefiste açgözlülükle aynı şeydir. Açgözlü insanlar yetinmek nedir bilmezler aldıkları üründen maldan tekrar tekrar satın almak ,yemek yada kullanmak isterler. Ne kadar dışlanası bir durumdur aslında. Elbette şu bir gerçektir bu dünyada çalışmak gayret göstermek azimli olmak yılmamak gerekir lakin her şeyin fazlasının zarar olduğu da unutulmamalıdır. Tok gözlü olmanın insana fayda sağladığı bu hayatta aç gözlülük insana hiç bir şey kazandırmaz. Gözü yükseklerde olanların çevrenizde görmüşsünüzdür hep daha fazla hep daha yüksekte derken birden yere çakılır ki işte o zaman nerde yanlış yaptığını anlar.

Onun için her zaman daha kanaatkar olmaya çalışmalı azla yetinmeyi öğrenmeliyiz. Gereksiz masraf yapmaktan özellikle uzak durmalı ihtiyacımız kadar harcamalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.