adalet halkın gıdasıdır insan ona daima muhtaçtır kompozisyon

Adalet herkesin var olmasını istediği ve hepimizin ihtiyacı olan en temel istektir. Toplumsal yaşamda insanlar sahip oldukları hak ve hürriyetleri bir şekilde kullanırlar. Kimi zaman ise bu hakların bir başkası tarafından elinden alınması yada çiğnenmesi söz konusu olabilir.

İşte bu anda bir ihtiyaç ortaya çıkar. Ve bu ihtiyaç adalet isteğidir. Kişi kendi hak ve hürriyetlerinin korunmasını ister ve bunu engelleyenin bir şekilde yaptırıma uğramasını bekler. Her ulus ve toplumda çeşitli kurumlarca adalet sağlanır.

Bu en temel ihtiyaçtır. Çünkü kişilerin haklarının korunduğu toplumlarda huzur ve mutluluk baki olur. Aksini düşündüğümüzde güçlü olanın hayatta kaldığı bir yaşam söz konusu olur. Dünyayı kargaşalar, kavgalar sarıp götürür. Herkes huzurlu bir yaşam için bu nedenle adaleti ister.

Nasıl ki insan yaşamını sürdürmek için gıdalara mecbursa bir o kadarda adalete mahkumdur. Sizin haklarınız elinizden alınsa istediğiniz kadar gıdaya sahip olsanız ne olur ki? Mutsuz bir yaşam nereye kadar sürebilir. İnsanlar düşüncelerini söylemek, isteklerini yerine getirmek ve doyasıya yaşamak isterler. Buda ancak adaletin sağlandığı çağdaş toplumlarda mümkün olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.