Affetmekle ilgili kompozisyon

Affetmek bir kimseyi yaptığı bir hata yada davranıştan ötürü bağışlamak anlamına gelmektedir. Affetmek konulu bir kompozisyon yazısını sizler için hazırladık. Bu yazımızda affetmekle ilgili kompozisyon bulabilirsiniz.

Affetmek ancak erdemli kişilerin sergileyebileceği bir davranıştır. Her insan affetmek yüceliğini göstermez. Çünkü insana gurur ve kibir gibi duygular engel olur. O hatalı ben neden onu affedeyim ki diye düşünür ve öyle karar veririz. Aslında affetmek insanı daha da büyük bir hale getirir onu daha üstün gösterir.

Affetmek kavramı olaylara göre değişmektedir. İnsanlar her olayı affedemezken bazı insanlar herşeyi affedebilirler. Asıl olan ise karşımızdakini affederken onu incitmeden ve kırmadan bunu yapabilmektir. İnsan hayatı boyunca türlü olaylarla karşılaşır. Türlü ihanetlere uğrar.

Bu olaylar karşısında biz insanların nasıl bir tepki verdiği ve olaylara bakış açısı önemlidir. Sinirli, gururlu ve kibirli insanlar çok büyük tepki verirken erdemli kişiler bu olaylara sakince yaklaşır. Zaten erdemli kişiler ancak affetmek büyüklüğünü gösterebilir.

Hayatta karşılaştığımız her olay elbetteki affedilebilir değildir. Ancak birçok olay var ki darılmaya veya kırılmaya gerek olmayan olaylardır. Bu durumda affetme yüceliğini gösterebilmeliyiz.

Sizin için Rabbimden ilerde bağışlanma dileyeceğim. Şüphesiz o çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.