Afrikada yaşayan biriyle kutuplarda yaşayan biri yer değiştirse?

Afrika’da yaşayan bir insanla kutup bölgelerinde yaşayan bir insanın yer değiştirdiklerini düşünün. Sizce ne gibi güçlüklerle karşılaşırlardı? Afrikalı adam kutuplarda yaşayan insanlar gibi giyinebilir mi? Yada kutuplarda ki adam afrikada yaşarken onlar gibi yarı giyinik durabilir mi?

Herhalde ikisinin de hayatı çok zor olurdu. Afrikalı ve kutuplarda yaşayan adamların karşılaşacakları sorunları önce maddeler halinde sıralayalım.

  1. Beslenme
  2. Barınma
  3. İklim

Herhalde ikisinin de ortak sorunları bunlar olurdu. Beslenme sorunları bence en büyük sıkıntıları olurdu. Birisi balık ve deniz ürünleri ile beslenirken bir diğeri ise afrikada yaşayan yabani hayvanlar ile besleniyordu. İkisininde yemek alışkanlıklarına ters bir beslenme şekilleri olacak ve bu onları zorlayacaktı. Örnek bizim hiç yemediğimiz bir yemeği ilk defa yememiz ve sürekli yemek zorunda kalmamız gibi.

İklim koşulları belkide en zorudur. Afrikalı adam sıcak havaya alışmış sere serpe yaşamak ona kolay gelmiştir. Ancak kutuplardaki soğuk havayı görünce alışması zor olur. Kendine soğuktan koruyacak elbiseler yapmak zorunda kalacak. Kutuplardaki adam ise soğuk hava iklimine artık alışmıştır. Afrikadaki sıcak hava onu biraz bunaltsa da zamanla alışması kolay olacaktır.

Barınma ise başka büyük sıkıntı. Afrikalı adam istediği her yerde yatıp dinlenmeye alışmıştır. Artık kutuplarda kendine buzdan bir ev yapmak zorundadır ve yakacak malzeme temin etmelidir. Kutuplardaki adam ise barınmayı pek sıkıntı etmese de kendini yabani hayvanlardan koruyacak bir baraka yapmak zorundadır.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.