ağaç nasıl kağıda dönüşür?

Bu yazımızda ağaçtan kağıda kadar geçen işlemleri teker teker anlatacağız. Kullanmış olduğumuz kağıtlar ne yazık ki ağaçlardan yapılmaktadır. Peki nasıl oluyor da yemyeşil ağaç kağıda dönüşüyor. Şimdi bunları adım adım inceleyelim.

kağıt

Bir ağaçtan nasıl kağıt oluşturulur?

  1. Ağaçların kesilmesi: Kağıt yapılmak için kesilen ağaçlar kütük halinde taşınır.
  2. Ağaçların temizlenmesi: Ağaçların kabukları ağaca zarar verilmeden soyulur temizlenir.
  3. Ağaçların hamur hale getirilmesi: Bu işlem, ağacı, suyun içinde gevşek lifler haline getirir. Kabuğu soyulan kütükler önce küçük parçalara ayrılır. Daha sonra bir öğütücünün içinde kimyasal maddelerle karıştırılır. Bu sayede, ağaçta lifleri birarada tutan bir madde olan lignin çözülür. Bu aşamada son olarak hamur beyazlatılır.
  4. Karıştırma işlemi: Hamur haldeki ağaçların içine kağıdın kalitesin arttıran yardımcı maddeler eklenerek karıştırılır. Karıştırma işleminde kağıda rengi verilebilir ayrıca lifler artık pürüzsüz bir hale gelir.
  5. Ağsı yapı oluşturma: Hamur haldeki kağıt bir bant üzerine dökülür. Burada çeşitli işlemler ile içerisindeki su ayrılır. Silindir yardımıyla ezilerek ağsı bir yapı oluşturulur.
  6. Son silindir: Güçlü silindirler yardımı ile hamur iyice ezilerek ince bir yapı alır. Bu arada içerisinde hiç su kalmaz.
  7. Kurutma: Ağsı yapıdaki hamur sıcak silindirler ile ezilerek kurutulur. Daha sonra ortaya çıkan kağıtlar makaslama işlemi ile düzlenerek sayfa oluşumu için yeniden kesme işlemine tutulur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.