Ağaç ve bitki türlerinin yok olması doğal dengeyi nasıl etkiler?

Doğamızın güzellikleri olan ağaç ve bitki türleri dünyamızın güzellikleridir. Yemyeşil ağaçlar, çeşitli renkte çiçekler bir gelinlik gibi süsler çevremizi.  Hayvanlara ve bazı canlı türlerine ev sahipliği yaparlar. İnsanlık ve dünya onlardan beslenmektedir.

Ağaç ve bitki türlerinin yok olduğunu düşünmek bile korkunçtur. Öyle ki dünyamız tüm güzelliklerini kaybedebilir. Hatta bir çok canlı yeryüzünden silinip gidebilir. Ağaçların ve bitkilerin sağladığı oksijen, dünyamızdan temizlediği karbondioksit biz canlıların hayatta kalmasını sağlar.

bitki örtüsü

Eğer onlar olmasaydı dünyanın dengesi bozulurdu. Bu kadar atmosferi kirletmemize rağmen hala temiz hava alabiliyorsak bu onların sayesindedir. Sağladıkları meyveler, ağaç ve ağaç ürünleri, bitkisel ilaçlar ve çok daha fazlasını kaybedebiliriz.

Ağaçlar ve bitkilerin yok olmasıyla doğal dengenin bozulacağı aşikardır. İnsanlar onlardan elde ettikleri besinleri ve ürünleri kaybedecek, birçok canlı yaşamı son bulacaktır. Kısa bir zaman sonra bizlerde bu dünyadan yok oluruz.

İster istemez bir sonun başlangıcı olur. Hızla kirlenen atmosfer bir sera etkisi yaratır ve dünyamız kavrulur. Çok geç olmadan doğamızı korumaya özen göstermeli, dünyamızın geleceğine sahip çıkmalıyız.