ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili kompozisyon

Bir öğrenci arkadaşımızın isteği üzerine ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili kompozisyon yazmaya karar verdik. Ağaç diken ve büyüten arkadaşlar bilir. Bir ağaç fidan halindeyken nasıl bakılırsa o şekilde büyür. Kısaca buna ağaç yaşken eğilir de denilir.

İnsan yaşamıda aynı bir ağaca benzer gençliğinde küçüklüğünde kendini nasıl yetiştirirse büyük ve ulu bir ağaç gibi ilerleyen yaşlarında da aynı şekilde hayatını devam ettirir. İnsanın öğrenmesi ve gelişmesi en çok küçük yaşlarda ve gençlik yıllarında olur. Bu nedenle bir insanın yetişmesinde en önemli etken yeni büyüme aşamasıdır. Küçük bir fidan gibi nasıl yetiştirilmek isteniliyorsa o şekilde bakılıp büyütülmeli, kendini ona göre yetiştirmelidir. Küçük bir ağaç ileride nasıl bir ağaç olacaksa ona göre budanarak yetişmesi sağlanır.

İnsanda böyledir. Eğer bir insan ileride ne olmak istediğini bilmez ve kendine hedefler koymazsa gelişim gösteremeyerek toplum içinde kaybolur. İnsanlar genç yaşlarında kendine hedefler koymalı ve buna göre kendini geliştirmelidir. Mesela bir bilgisayar meraklısı öğrenci eğer ileride bu meslekle uğraşacaksa o bölümde okumalıdır. Geleceğini bu meslek üzerine kurmalıdır.

İlerleyen yaşlarda kendisine yeni hedefler koyarak geliştirmesi bir hayli zor olur. Öğrenme ve gelişme kabiliyetlerinden %80 yoksun bir halde yeni kariyerler oluşturmak oldukça zordur.

1 Yorum

  1. Gerçekten güzel bir örnek. Nasıl ki ağaç daha genç iken şekil alıyorsa biz gençlerde bu zamanlarda iyi bir gelişim göstermek için yönlendirilmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.