Ağaçlar ve bitki örtüsü olmasaydı ne olurdu?

Eğer dünyamızda ağaçlar ve bitki örtüsü olmasaydı nasıl bir doğada yaşardık. Dünyamız nasıl olurdu gelin birlikte inceleyelim. Açıkçası doğamızın bir makyajı ve süsü gibi olan ağaçlar ve bitki örtüsü dünyamızı süsleyen önemli bir makyaj malzemesidir. Ayrıca doğaya saldıkları oksijen ile dünyanın can damarlarıdır.

Doğada bulunan bitki ve ağaç örtüsü dünyanın ekolojik sisteminin can damarlarından biridir. Onlar sayesinde doğada iklimler oluşmakta ve yağmurlar gibi yağış türleri meydana gelmektedir. Ayrıca oksijenli solunum yapan tüm canlılar için ağaçlar ve bitkiler hayati önem taşırlar.

Çünkü onlar bizim soluk alıp vermemiz sonucunda doğaya saldığımız karbondioksiti alıp oksijene çevirerek doğaya bırakırlar. Bunun yanı sıra bitkiler ve ağaç örtüsü toprağın tutunarak kaymasını yani erozyonu engellerler. Su baskınları, sel gibi felaketleri ağaçlar ve bitkiler engeller. Birçok alanda ağaç ve bitki türlerinden faydalanır. Örneğin ağaçlardan mobilya, dekorasyon ve ev eşyaları elde edilmektedir. Bitkilerden ise insanlar için besinler ve ilaçlar üretilir.

Ayrıca ağaçların üzerinde oluşan meyveler insanın ihtiyacı olan besin ve maddeleri sağlar. Günümüzde birçok bitkiyi sıklıkla kullanırız. En çok kullandığımız bitkiler ise arpa, buğday gibi bitkilerdir. Bu bitkiler sayesinde her gün tükettiğimiz ekmeği yapabiliriz. Birçok bitki türünden insanlar için besinler elde edilmektedir.

Eğer dünyamızda ağaçlar ve bitki örtüsü olmasa canlılığın devamı gibi bir durum meydana gelmezdi. Çünkü doğadaki canlıların tümü, su döngüsü, toprağın verimliliği, tabiat olayları onlarla bağlantılıdır. Düşünsenize doğamızda yeşil yok kurak ve çöl gibi bir görünüm ortaya çıkardı. Ne kadar çirkin olacağını siz düşünün.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.