ağzı kulaklarına varmak deyiminin anlamı ve hikayesi

Bu ödev yazımızda ağzı kulaklarına varmak deyiminin anlamını ve hikayesini inceleyeceğiz. İlk olarak bu deyimin anlamını inceleyelim daha sonra deyimle ilgili kısa bir hikaye yazalım. Ağzı kulaklarına varmak deyiminde anlatılmak istenilen kişinin durum yada olaydan mutlu olması ve neşe içerisinde olmasıdır.

Örneğin bizler matematik sınavından 90 aldığımızda mutlu oluruz ve arkadaşlarımız bu durumu şöyle anlatabilir. Mehmet sınavdan aldığı not sonrası ağzı kulaklarına varıyordu. Bu cümleden anlaşılması gereken Mehmet’in sınav notundan memnun olması ve hoşuna gidiyor olmasıdır.

Şimdi de ağzı kulaklarına varmak deyiminin geçtiği kısa bir hikaye yazalım.

Yusuf çok çalışkan ve zeki bir öğrenciydi. Yaklaşan yıl sonunu ve karnesini merakla bekliyordu. Öyle ki Yusuf güzel bir karne getirirse Babası ona çok istediği bisikleti alacaktı. Yaz aylarında bu bisiklet ile gezmek arkadaşlarıyla dolaşmak Yusuf’un hayallerinden biriydi.

Nihayet beklediği yıl sonu gelmiş karnesini eline almıştı. Sevinçle koşarak evine gitti ve babasına karnesini verdi. Babası gülümseyerek aferin oğlum senin gibi çalışkan bir öğrenciye de bu karne yakışırdı dedi. Yusuf’u tuttuğu gibi evin arkasında bulunan kilere götürdü. Oda ne? Yusuf’un çok istediği bisikleti babası çoktan almış ve eve getirmişti bile. Ama nasıl olur baba dedi? Babası ben sana inandım ve güveniyordum böyle bir karne getireceğini zaten biliyordum. Eğer karnen bu kadar iyi olmasa bile ben sana bu bisikleti alacaktım zaten dedi.

Yusuf çok mutlu olmuştu ve sevinçten ağzı kulaklarına varıyordu. Bisikletini kaptığı gibi dışarı fırladı. Neşe içinde bisikletine bindi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.