Aile bireyleri ile iletişiminizi düşününüz. Onların sözsüz iletişiminde kullandıkları hareketlerin üç tanesini yazarak anlamlarını açıklayınız

Aile bireyleri arasında iletişim oldukça gelişmiştir. Bu nedenle her zaman sözlü bir iletişime ihtiyaç duyulmaz. Bireyler işaretler ile anlatmak istediklerini bizlere söyleyebilirler. Bu ancak iletişimin güçlü olduğu aile gibi ortamlarda meydana gelebilir.

Öğretmenimizin verdiği ödev gereği aile bireyleri arasında sözsüz iletişimde kullandıkları hareketlerin anlamları ile birlikte yazdım. Bu hareketler ile sözlü iletişim kullanmayıp işaretle bireyler anlatmak istediklerini belirtiyorlar. Örnekleri kendi evimizden vermek istiyorum.

Annem bir şeyi yapmamı istemediğinde bana elini yumruk yapıp işaret parmağını kaldırır ve sağa sola sallar bende anlarım ki bunu yapmamı istemiyor.

İkinci işaret ise kapı çaldığında babam bana evin kapısını açmam için kapıyı gösterir. O bana git kapıyı aç demeden bende gider kapıyı açarım.

Üçüncü işaret ise abim bazen ders çalışırken susar ve annem yada benden su ister. İşareti ise baş parmağını kaldırır diğer parmaklarını yumar ve ağzına doğru götürür. Birşey içermiş taklidi yapar. Ben ve annem onun susadığını anlayarak ona su getiririz.

Dördüncü işaretimiz ise abimin yemek seçmesi ile ilgili. Kahvaltıda patates kızartması yoksa sofraya oturduğunda yüzü hemen asılır. Anlarız ki patates olmadığı için üzülmüştür. Annem tabi onu kıramaz ve hemen patates kızartır.

Beşinci işaret ise en küçük kardeşimi annem uyuturken yanına gidersek sus işareti yapar. Anlarım ki kardeşim uyumak üzere ve sessiz olmam gerekiyor.

Sanırım bu kadar işaret yeterli arkadaşlar. Bizim evimizde kullandığımız sözsüz iletişim teknikleri bunlar ya sizinkiler nasıl?

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.