Aile bireylerinin görev sorumluluklarını yerine getirmeleri neden önemlidir?

Toplumsal yaşamın en küçük yapı taşlarından biri olan ailede bireyler çeşitli görev ve sorumluluklar taşırlar. Bireylerin bu sorumluluklarını yerine getirmesi ve üzerine düşen vazifeleri yapması diğer aile bireylerini de mutlu eder. Özellikle toplumumuzda aile içi iletişim oldukça gelişmiştir.

Ailede yer alan kişiler birbirlerine sımsıkı bağlı olup sevinçlerini ve üzüntülerini birlikte yaşarlar. Bu nedenle her çocuk gibi bizlerinde ailemize karşı sorumluluklarımız yer alır. Bu sorumlulukların başında iyi bir insan olmak ve derslerimizde başarılı olmak gelir.

Ailedeki diğer üyelerinde bizlerden beklentileri ve istekleri de bu yöndedir. Biz bunları başarı ile yapabilirsek evdeki herkes mutlu olur ve bizimle gurur duyar. Nitelikli bir insan olarak görevlerimizi, sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekir.

aile

Örnek vermek gerekirse biz dönem sonunda sınıfımızı başarı ile geçersek anne ve babamız bizimle gurur duyarlar. Bizim sevincimize ortak olarak sevinirler. Ancak biz sınıfta kalır yada zayıf alırsak onlar bizim kadar üzülürler. Bizler iyi birer evlat olarak başarılı olmalı ve onların gururlandırmalıyız. Ancak bu şekilde evimize huzur mutluluk gelir.

Sadece bizler değil aynı zamanda evdeki diğer bireylerinde sorumlulukları var. Örneğin babamız çalışarak para kazanmalı ve evimizin geçimini sağlamalıdır. Aynı şekilde annemizde evin işlerini halletmeli, bizlere yemek yapmalı ve ilgilenmelidir.

Dünya yaşamında ister istemez herkesin bir sorumluluğu vardır. Bu sorumluluklar bizlere olgun bir kişilik verdiği gibi çevremizdeki kişilerinde takdirini kazanmamızı sağlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.