Aile bütçesinin planlanmasının önemi

Her insan belirli bir düzen içerisinde hayatına devam etmektedir. Bu hayatta doğup yaşayıp büyüyene kadar geçen evrede belirli sorumluluklarımız vardır. Bu sorumlulukların en başında aile gelir. Her insan belli bir yaşa kadar ailesiyle birlikte yaşar. Yada bir süre sonra kendi ailesini kurar. Evlenir çocukları olur ve sonuç olarak her zaman bir aileye sahiptir.

Aile yaşamında önemli olan aile bütçesinin planlanmasının insanlara ne gibi faydaları olur bunlardan bahsedelim. Aile bütçesi nedir ilk olarak bunu anlayalım. Aile bütçesi her ay kazanılan paranın ev ihtiyaçlarına aile bireylerinin masraflarına harcanan paradır.

Aile bütçesini planlamanın bizlere ne gibi faydaları vardır. Eğer aylık kazancımızdan fazla harcamalar yaparsak ay sonu geldiğinde o harcamaları ödeyemeyerek sıkıntıya düşeriz. Eğer bütçe planlamasını doğru yaparsak ay sonunu rahatlıkla atlatabiliriz. Peki neler yapılabilir. Her ay sabit olarak gelen elektrik, doğalgaz su faturalarını hesaplayabiliriz. Ayrıca üzerine varsa evin kirasını, çocukların okul giderlerini de koyarak bir masraf tablosu çıkartabiliriz. Ondan sonra maaşımızdan bu harcamaları çıkartarak elimizde kalan parayı evin yada bireylerin ihtiyaçlarına eşit şekilde paylaştırarak bütçemizi dengede tutmuş oluruz. Bu şekilde hiç bir sıkıntıyla karşılaşmamış oluruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.