Aile büyüklerinizden geçmişte kullandıkları ışık kaynaklarını öğrenerek bugün kullandığımız ışık kaynakları ile karşılaştırınız

Öğretmenimizin verdiği ödev “Aile büyüklerinizden geçmişte kullandıkları ışık kaynaklarını öğrenerek bugün kullandığımız ışık kaynakları ile karşılaştırınız.” bende anneme sormak için hızla eve gittim. Ancak annem yaşının oldukça genç olduğunu söyledi ve bu ödev için dedemin bana yardımcı olacağını söyledi.

Dedemin yanına gittim hemen. Ve başladım sorularıma. Dede geçmişte ışık kaynağı olarak siz neler kullanırdınız. Biz şimdi elektrik sayesinde lamba ve fenerler kullanıyoruz sizin zamanınızda elektrik varmıydı.

Dedem başladı anlatmaya. Bizim zamanımızda elektrik yoktu kızım. Olsa bil büyük şehirlerde bile yeni yeni vardı. Ben köyde doğdum ve büyüdüm. Bu nedenle köyde elektrik yoktu. Ancak bunun yerine gaz lambaları, mum ve meşale gibi ışık kaynakları kullanırdık.

Aile büyüklerimizin kullandığı ışık kaynaklarından gaz lambası

Geceleri evlerimizin bahçesine ateşler yakar onun ışığında otururduk. Evlerimizde ise ya gaz lambası bulunurdu yada mum. Hatta o dönemlerde gaz lambası için gaz yağı bulmak çok zordu. Bu nedenle genelde mum kullanırdık. O günlerde ışık kaynağı kullanmak oldukça lükstü. Bu nedenle genelde evlerin bahçesinde ateşin ışığında otururduk genelde. Ve erkenden yatardık.

Dedemin bu kısa hikayesi ile geçmişte kullanılan ışık kaynaklarını öğrenmiş oldum.

  • Ateş
  • Gaz lambası
  • Mum
  • Meşale

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.