Aile kavramını ve ailenin toplum için önemini açıklayınız

Sizlere bu günkü yazımızda aile kavramını ve ailenin toplum için öneminden bahsedeceğiz. İlk olarak aile nedir bunun tanımını yaparak başlayalım. Aile en az anne, baba, ve çocuktan meydana gelir ki bu gibi ailelere çekirdek aile adı verilir. Bunun yanı sıra büyük anne ve büyük baba yada diğer aile fertlerinin bir arada olduğu aileler de vardır. Bunlara da geniş aile adı verilir.

untitled

Aile toplumun en küçük birimidir. Toplum ailelerden meydana gelir. Bu yüzden toplumun temelinin oluşturması için aileye ihtiyacı vardır.

Ailenin toplum için önemi ise sağlıklı aile yapısından meydana gelmesi gerekir. Sağlıksız aile yapılarında iletişim yoktur, çalışma saatleri oldukça fazladır ve mutlu bir aile tablosu görülmez. Bu gibi ailelerin oluşturduğu toplumda doğal olarak işlevini tam olarak yerine getiremez.

Aile bireyi yetiştiren hayata hazırlayan sosyal bir kurumdur. Anne baba çocuklarına ne kadar güzel örnek olur, iyi eğitim verirse o toplum için fayda sağlayacak ileri düzeyde bir toplum meydana gelecektir. Lakin iyi huy ve davranışların olmadığı düzensiz aile yapısında büyüyen çocuğun ileride topluma faydalı olacağını düşünmek imkansızdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.