Aile planlaması hizmetleri hangi çalışmaları kapsar

Bu yazımızda aile planlaması hizmetleri hangi çalışmaları kapsar bu konu hakkında bilgi vereceğiz. İlk olarak aile planlaması nedir bunu öğrenelim.

Aile planlaması, çocuk sahibi olmayan ailelere çocuk sahibi olmaları için bu konuyla hizmet vermek, gebelikleri önlemek için bilgi vermek ve bu konuda yardımcı olmaktır.

Aile planlamasında çocuk sahibi olmalarını engellemek değildir amaç. Aileler istedikleri kadar çocuk yapmak hakkına sahiptir. Aile planlaması çocuk sahibi olmak istemeyenlere korunma yöntemi ile ilgili hizmet vermekle yükümlüdür.

Aile planlaması iz kesinlikle zorunu bir hizmet değildir. Gönüllü katılım olarak yapılan hizmetten isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı faydalanabilir.

Aile planlaması çok erken yaşta veya ileri yaşlarda gebe kalınmasını önlemeye yardımcı olan bir hizmet anlayışına sahiptir. Ayrıca çok sık aralıklarla hamile kalınmasını önleyen ve insan sağlığını olumsuz etkilenmesine de yardımcı olur.

Çocuk sahibi olmak isteyen eşlere yardımcı olduğu gibi çocukların daha sağlıklı bireyler olması içinde yardımcı olmaya çalışır.

Bayan yada erkeklere doğum kontrol yöntemiyle ilgili bilgi verip bu konuyla ilgili hizmet verir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.