Aile üyeleri arasındaki ilişki ve iletişim biçiminin diğer kişilerden farklı olmasının nedeni

Toplumun en küçük yapı birimi olan ailedeki bireyler arasında diğer insanlarla olan ilişkilerinden farklı bir durum vardır. Bunun nedeni birçok nedenle açıklanabilir. Çünkü aile bireylerinin arasındaki kan bağı, birlikte yaşama duygusu gibi örnekler verilebilir.

Sosyal hayatımızdaki yaşamımızda çevremizdeki insanlarla etkileşim içinde oluruz. Ancak bu iletişim ailemizdeki kadar gelişmiş olmaz. Çünkü evimizde birlikte yaşadığımız insanlar içinde kendimizi çok daha rahat ve huzurlu hissederiz. Bu nedenle kurduğumuz iletişimde daha rahat davranırız, düşüncelerimizi kolaylıkla söyleriz. Oysa diğer bireylerle konuştuklarımıza dikkat etmek zorunda kalırız. Çünkü onlar bizi anlamayabilir ve kırılabilirler. Söylediklerimizi düşünerek söylemek zorunda kalırız.

aile

Aile bireyleri arasındaki iletişimin güçlü olması onların kan bağı ve birlikte yaşama duygusundan gelir.

Elbette ki aile içi ilişkilerde de dikkat etmemiz gerekir fakat kelimelerimizde bu kadar seçici olmayız. Çünkü karşımızdaki annemiz, babamız yada kardeşimizdir. Onlar bizi en iyi şekilde anlar ve onları kırmak istemeyeceğimizi bilirler. Bu gibi nedenlerden dolayı aile içindeki bireylerin iletişimi daha gelişmiş haldedir.

En yakın arkadaşımızla, çok güvendiğimiz biriyle bile bu iletişimi kurmak mümkün değildir. Çünkü ailemiz doğru yada yanlış yapsak bile bizim arkamızda durur ve bizlere doğru yolu gösterirler. Diğer bireyler ise bizi yadırgayabilir, düşünce ve fikirlerimizi eleştirebilirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.