ailemize karşı sorumluluklarımız nelerdir

Bir aile bireyi olarak toplumun en küçük yapı taşı olan ailemize karşı sorumluluklarımız bulunur. İster anne, ister baba, isterse çocuk olsun ailedeki herkes birbirine ve aile kavramına karşı sorumluluklar taşır. Öncelikle aile nedir? Ülkemizde genelde anne, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek yuva tiplemesine aile denir. Bu ailede bireyler aynı çatı altında yaşarken ortam yaşam alanları kullanırlar.

Bu nedenle aile içerisinde ister istemez bazı sorumluluklar ve hiyerarşi oluşmuştur. Biz çocuklar olarak ailemize karşı en büyük sorumluluğumuz derslerimize çalışmak ve iyi bir evlat olmaktır. İyi evlat olmak için anne ve babamıza saygı göstermeli kardeşlerimize karşı ise sevgili olmalıyız. Aile bireylerinden baba ve anne ise çocukların ihtiyaçlarını gidermek, evin ihtiyaçlarını karşılamak çocuklarına destekçi olmakla görevlidir.

aile

Aile bireylerinin tümü bu sorumlulukları taşırlar


Aile içerisinde her birey kendi görevlerini eksiksiz bir biçimde yerine getirmelidir ki aile içerisinde huzur olsun. Bizler ailemize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek için derslerimize eksiksiz çalışmalı, yanlış şeyler yapmamalı ve yalan söylememeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.