Ailenizde vergi veren bireyler kimlerdir?

Ailenizde vergi veren bireyler kimlerdir? Vergiyi nasıl ödüyorlar? Bu bireylerden birinin vergi ödediğine dair belgeyi inceleyiniz.

Toplumsal yaşamda her birey devletine vergi vermekle yükümlüdür ve ailelerin tümünde bireyler bir şekilde vergilerini vermektedir. Öğretmenimizin veriği ödev gereği bende ailemde vergi verenleri araştırdım. Annem ve babama nasıl vergi verdiklerini sorduğumda ise şu cevapları aldım.

  • Aldığımız ürünlerde ve yaptığımız alış verişlerde ürün bedeli üzerine eklenen kdv adı verilen bir vergi ödüyoruz. Bu vergi katma değer vergisi olarak bilinir ve satıcı tarafından devlete bizden alınarak teslim edilir.
  • Kullanmış olduğumuz enerji türleri ve doğal kaynaklar için vergi öderiz. Bu vergi fatura bedellerine eklenerek ödenir.
  • Emlak vergisi ise evimizin bağlı olduğu belediyelere ödenir. Bu vergi aynı zamanda çevre ve temizlik için ödenen bir vergidir.
  • Özel bir araç, otomobil yada teknolojik cihaz alırsak ötv adı verilen özel tüketim vergisi öderiz.
  • Yaptığımız herhangi bir alış verişte yada düzenli olarak ödediğimiz faturalarda çeşitli vergiler yer almaktadır.

Ailemde her birey devletimize çeşitli şekillerde vergi vermekteymiş. Evin elektrik faturası, arabanın motorlu taşıtlar vergisi gibi vergi pusulalarını inceledim ve bu sonuçları inceledim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.