Aileye karşı saygı ile ilgili yazı

Aile içinde saygı olmazsa olmazlardandır. Aileyi zaten ancak bir arada tutabilecek şey saygı ve sevgiden başka birşey değildir. Bu yazımızda aileye karşı saygı ile ilgili kısa bir yazı bulabilirsiniz. Aile içerisindeki bireyler ortak yaşam alanlarını kullandıkları için birbirlerine sevgi ve saygı ile yaklaşmalıdır. Zaten bu alanları kullanmasa bile var olan akrabalık ilişkileri, toplumsal dayanışma sevgi ve saygıyı gerektirir.

Evimizde kullandığımız odalar, banyo, mutfak gibi alanlar, televizyon vs.. gibi eşyalar hepimizin hakkı olup birlikte huzur içinde kullanmalıyız. Ayrıca ev içerisindeki davranışlarımız, sorumluluklarımız bizim yanı sıra ailemizinde huzurunu yakından ilgilendirir.

Örneğin ev içerisinde yüksek sesle müzik dinleyerek başkalarını rahatsız etmek onlara karşı bir saygısızlıkta olabilir. Saygı yalnız büyüklerimize değil aynı zamanda küçüklere de gösterilir. Nasıl mı? Kardeşimizin bir oyuncağını, eşyasını ondan izinsiz kullanmak, kırmak, bozmak ona karşı yapılan bir saygısızlıktır. Ortaya çıkabilecek sorunları önlemek için kendi haklarımız ve davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.

Aksi halde aile içinde yaşanabilecek sorunların temelinin saygısızlık ve sevgisizlik olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Huzur içinde bir yaşam için saygı ve sevgi kurallarına uymalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.