Ak akçe kara gün içindir atasözü kompozisyon

İnsanlar hayatı boyunca ihtiyaçlarını karşılamak için, ailelerine bakmak için, geçimlerini sağlamak için çalışıp para kazanmak zorundadır. Çalışırken verdikleri emek ile kazandıkları paralarla ihtiyacı olan şeyleri alırlar. Mutlaka her insanın kazancı aynı değildir. Kimi insan fabrika köşelerinde üç kuruşa çalışırken. Kimi insanlarda büyük şirketlerde önemli mevkilerde çalışarak varlık içinde yaşıyorlar.

Her insanın geliri ister az olsun ister çok olsun kazandıkları gelirlerin tamamını tüketmek zorunda değildir. Çünkü ailelerine yada çocuklarına karşı sorumluluk sahibi olmaları gerekmektedir. Her insan mutlaka ilerleyen yılları düşünerek hareket etmelidir. Şimdi eli ayağı tutuyorken kazanıp yiyeyim diye düşünmemeli. Bu günün yarını da var. Bu hayatın karşımıza neleri çıkartacağı bilinmez. ,

Başımıza bir kaza gelebilir, çalışamaz yada iş göremez duruma gelebiliriz. Yada ilerleyen dönemlerde çocuklar okula başlayabilir, aileye yeni çocuklar eklenebilir bunların her biri ailenin ekonomik yapısını etkiler. İşte bu yüzden aklı başında olan her insan geleceğe yönelik yatırımlar yapar. Yada yapmalıdır.

ata

Öyle zamanlar gelir ki kenara koyduğumuz az miktarda para bile o gün hiç ummadığımız bir anda bizim işimize yarayabilir. Atalarımız bu sözleri bizlere miras olarak bırakırken kendi yaşadıkları zorlukları bizlerin yaşamamasını istemiştir. Bizde onların bu anlamlı sözlerle uyarılarını dikkate alarak yaşamalıyız.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.