Akdeniz bölgesinde orman yangınının karadeniz bölgesine oranla çok daha fazla olmasının sebebi nedir

Öncelikle orman yangının tanımını yapacak olursak. Serbest yayılma eğilimi olan canlı yada cansız varlıkları yakıp yok olmasını sağlayan ateşe orman yangını adı verilir.

Orman yangınlarının çıkmasının ilk sebebi olarak kıvılcımın oluşturduğu tutuşma ısısıdır diyebiliriz. 260 – 400 dereceler arasında tutuşma meydana gelmektedir. Genel olarak bu tutuşmayı sağlayan en büyük faktör %95 lik bir oranla insandır. Yani görüldüğü gibi orman yangınlarının başlıca sebeplerinden biri insanlardır. Orman yangınlarında önemi olan bir diğer faktör oksijendir. Yanma ortamının oluşmaması için oksijen oranı % 15 altına düşürülmesi halinde yanma olmaz. Orman yangınlarındaki bir diğer önemli faktör de yanıcı maddelerdir.

yng

Orman yangınlarını 4 gruba ayırabiliriz. Bunlar Örtü yangını, tepe yangını, toprak yangını, ziraat ve tarım alanı yangınlarıdır.
Şimdi bu yaptığımız açıklamalardan sonra ana başlığımız olan sorunun cevabına.

Akdeniz bölgesindeki yangın oranının Karadeniz bölgesinden fazla olmasının başlıca nedenleri olarak; İlk neden olarak sıcaklığın Akdeniz bölgesinde karadeniz bölgesine oranla daha fazla olması. Ayrıca akdeniz bölgesinin yıllık yağış oranı karadenize göre daha düşüktür. Ayrıca ormanların yerleşim yerlerine olan uzaklığı da bu durumu etkileyen faktörler arasında yer alır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.