Akıl yaşta değil baştadır atasözü ile ilgili komposizyon

Bu yazımızda Akıl yaşta değil baştadır atasözü ile ilgili kompozisyon yazısını sizlerle paylaşacağız. Sadece insana özgü olan akıl sayesinde bütün işlerimiz yapabilir, gündelik hayata uyum sağlayabiliriz. Akıl olmasa da olur diyenlere aldanmamak gerekir. Çünkü akıl olmazsa hiç bir şey olmaz.

Aklımızı doğru yerde doğru zamanda kullanamaya dikkat edilmesi gerekir. Öyle insanlar var ki akıl sahibi fakat kullanmasını nasıl kullanması gerektiğini bilmiyorlar. Örneğin; bir miktar paraya sahip bir adam bu parayla araba almak istiyor fakat hangi arabayı alacağına kara verememiş bu yüzden gidip motosiklet almıştır. Şimdi bu adamın yaptığı doğru bir şey mi, elbette ki hayır. Çünkü onun ihtiyacı olan bir arabadır. Arabanın yaptığı taşıdığı insan sayısını motosiklet taşır mı taşımaz. Bu durumda adamın yaptığı akılsızlık olarak nitelendirilir. Akılsızlık derken aklı olmayan değil de aklını doğru yerde kullanmasını bilmeyen anlamında kullanılmaktadır.

Akıllı olana değil aklını kullanabilene akıllı denir. Neleri var mesela baba oğluna fikir soruyor, fikir alıyor fikir almak elbette önemli fakat senin de aklın var sen niye yanlış işlere bulaşıyorsun ki.Babanın yaptığı hatayı, yanlışı çocuk düzeltir, toparlarsa ne denir demek ki akıl yaşta değil baştaymış.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.