Aklın yolu birdir atasözü ile ilgili kompozisyon

Bu atasözü inceleme yazımızda “Aklın yolu birdir” atasözü ile ilgili kompozisyon yazacağız. Atalarımızın her sözü gibi önemli bir atasözü olan bu cümle bize ışık kaynağı olabilir.

Bu atasözünde anlatılmak istenilen insanlar için, toplum için doğru olarak kabul edilen birçok şeyin herkes tarafından kabul görmesidir. Yani akıllı bir birey diğer insanlar gibi doğruyu düşünüp ve bu doğrultuda karar vermektedir. Örneğin çevreyi kirletmek, yerlere çöp atmak sizin için ne kadar yanlış bir davranışsa bu tüm dünyada birçok insan içinde aynıdır.

Çünkü aklın yolu birdir. İnsanlar doğruyu birlikte görür ve düşünürler. Çünkü insan beyni düşünme ve karar verme yeteneğine sahiptir. Her düşünen ve akıllı olan varlık doğru olan kararı verir. Bizler için anne ve babaya saygı ne kadar önemliyse başkaları içinde öyledir. Olması gerekende odur zaten. Anne ve babaya saygı göstermek doğru olan birşeydir.

akıl

Aklın doğruyu bulma yeteneği vardır


Akıl doğrularla yanlışı ayırmakla görevlidir. Aklı yerinde olan herkes doğru kararlar vererek ortak noktayı bulabilir. Bu nedenle aklın yolu birdir atasözü söylenmiş.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.