Akraba ve komşularla iyi ilişkiler kurmamız niçin önemlidir?

Hepimizin hayatında akrabaları ve komşuları yer almaktadır. Genel olarak toplumsal yaşamda bu bireylerle iletişim halinde oluruz. Çünkü bizlere en yakın olan kimseler onlardır. Bu nedenlerle toplumun bu bireyleri ile yakın ve iyi ilişkiler koymamız gerekir. Peki iyi ilişkiler kurmak için başka nedenler var mıdır?

Komşularla Neden iyi ilişkiler kurmamız gerekir?

Bu kişilerle sürekli iletişim kurarız. Mesela komşularımızı ele alalım. Bazen gün içinde birden fazla karşılaştığımız olur. Çünkü onlar bizim vaktimizi geçirdiğimiz evin çevresinde bazen tam kapı karşısında yer alırlar. Sürekli karşılaştığımız bu insanlarla dost olarak toplumsal dayanışma sağlayabiliriz. Eskiden anne ve babalarımız çok yakın ilişkiler kurar ailelerini bir bütün olarak görürlermiş. Çünkü bir ihtiyacı olduğunda insanlar eskiden komşularının kapılarını çalarlarmış. Bu nedenle komşularla iyi ilişkiler kurmamız gerekir.

Akrabalarla neden iyi ilişkiler kurmalıyız?

Akrabalarımız bizim uzaktan yada yakından kan bağımız olan kimselerdir. Bunlar geniş ailenin bir bireyi olduğu için dayanışma sıkça görülür. Başka ülkelere ve kültürlere göre ülkemizde akrabalık ilişkileri oldukça güçlüdür. Akrabalar birbirlerine maddi ve manevi desteğini sürekli gösterirler. Hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz anda bize yardımcı olacaklar mutlaka akrabalarımızdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.