Akrostiş Şiir nedir nasıl yazılır?

İlk olarak akrostişin tanımını yapacak olursak Akrostiş yada İlkleme bir şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralanarak anlamlı bir sözcük oluşturmasına akrostiş adı verilir.

Her mısranın ilk harfi yukarıdan aşağı doğru okununca bir ismin ortaya çıkacağı şekilde yazılmış şiire akrostiş şiir adı verilir. Yazması hiçte kolay olmayan bir şiir türüdür. Ve aynı zamanda şiirlerde çokta sık karşılaşamayacağımız bir edebi sanattır. Çünkü her dizenin başındaki harfin yani kelimenin sınırlı olması, şiir yazmayı oldukça zorlaştıran etkenlerdendir.

Akrostiş şiirlerde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında anlamlı bir sözcük meydana getirmesidir. Divan edebiyatında ise akrostişe muvaşşah veya istihrac adı verilir. Eski Yunan ve Latin edebiyatında ise akrostiş üç dize anlamına gelmektedir.

Akrostiş şiir yazmanın en kolay yolu önce şiirin konusuna uygun kavram haritası belirlemektir. Örnek verecek olursak konusu aşk olan bir akrostiş şiiri yazmadan önce, hangi çerçevede bu konuyu işleyeceğinize karar vermek gerekecektir.

Daha sonra ise bu kavramların alt kavramlarını da belirlemek gerekir. Son adım ise bu kavramlar arasında mantıklı bir birliktelik oluşturmaktır. Bunlar akrostiş şiir yazmada yardımcı olabilecek etkenlerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.