Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Albert Einstein Hayatı Çocukluğu Buluşları

Almanyanın Ulm kentinde 14 Mart 1879 tarhinde dünyaya gelen Albert Einstein çocukluğunu bu şehirde geçirmiştir. Bilim adına büyük buluşlar yapan ünlü fizikçi daha sonra Münih’te yaşamaya başlamıştır. Lise ve Üniversite eğitimlerini İsviçre’de almış fakat herhangi bir üniversitede iş bulamayınca başka bir işle uğraşmak zorunda kalmıştır. Uzun süre marka patent üzerine çalışan Einstein 1905 yılında Fizik konusunda 4 önemli makale yayınladı.
albert-einstein
1914 tarihinde yeniden Almanya’ya dönen Albert Einstein fotoelektrik üzerine çalışmalarda bulundu. Bu çalışmaları 1921 yılında ona Nobel Fizik Ödülü’nü getirdi. Almanya’daki siyasi değişim ve Nazi dönemi nedeniyle 1933 yılında Amerika’ya taşınarak hayatını burada devam ettirdi.

Albert Einsteinin Buluşları

E = mc2 kuramını bulan ve kütle enerji ilişkisini ortaya çıkararak nükleer gelişmenin önünü açmıştır. Hatta matematik ve problem için geliştirdiği kuramlar yıllar boyunca denenmiş ve doğrulanmıştır. Hayatı boyunca 300’ün üzerinde makale yayınlayan ve birçok bilim dışı çalışmalara katılan Einstein bu nedenle dahi olarak tanımlanır. 18 Nisan 1955 yaşamını Amerika’da yitirmiştir.

11 yaşında dini gereklilik nedeniyle evde din eğitimleri almaya başladı. İlk zamanlar çok dindar olan Einstein ilerleyen dönemde dini kitaplar ile bilim kitaplarının çatıştığını görünce herşeyden kuşku duyar oldu. İlerleyen dönemde ailesinin işleri yolunda gitmedi ve önce ailesi daha sonra kendisinde İtalya’ya gitti.

İtalya’da yarım kalan okulunu bitirmek için çalışmalar yaptı. Ona önder olan bir öğretmen onun İsviçre’de lise eğitimini görmesi daha sonra Üniversite okuması gerektiğini söyledi ve oda bunu uyarak eğitimini İsviçre’de sürdürdü.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.