Albert Einstein Hayatı Çocukluğu Buluşları

Almanyanın Ulm kentinde 14 Mart 1879 tarhinde dünyaya gelen Albert Einstein çocukluğunu bu şehirde geçirmiştir. Bilim adına büyük buluşlar yapan ünlü fizikçi daha sonra Münih’te yaşamaya başlamıştır.

Lise ve Üniversite eğitimlerini İsviçre’de almış fakat herhangi bir üniversitede iş bulamayınca başka bir işle uğraşmak zorunda kalmıştır. Uzun süre marka patent üzerine çalışan Einstein 1905 yılında Fizik konusunda 4 önemli makale yayınladı.
albert-einstein
1914 tarihinde yeniden Almanya’ya dönen Albert Einstein fotoelektrik üzerine çalışmalarda bulundu. Bu çalışmaları 1921 yılında ona Nobel Fizik Ödülü’nü getirdi.

Almanya’daki siyasi değişim ve Nazi dönemi nedeniyle 1933 yılında Amerika’ya taşınarak hayatını burada devam ettirdi.

Albert Einsteinin Buluşları

E = mc2 kuramını bulan ve kütle enerji ilişkisini ortaya çıkararak nükleer gelişmenin önünü açmıştır. Hatta matematik ve problem için geliştirdiği kuramlar yıllar boyunca denenmiş ve doğrulanmıştır.

Hayatı boyunca 300’ün üzerinde makale yayınlayan ve birçok bilim dışı çalışmalara katılan Einstein bu nedenle dahi olarak tanımlanır. 18 Nisan 1955 yaşamını Amerika’da yitirmiştir.

einstein-cocukluguAlbert Einsteinin Çocukluğu

Almanyanın Ulm kentinde dünyaya gelen Einstein 1880 yılında Münih’e taşınmış ve çocukluğunu burada yaşamıştır. Elektrikçi bir baba ve piyanist bir annenin evladı olan Albert Einstein’in bir de kız kardeşi olmuştur. Küçük yaşlarda konuşma zorluğu çekmiş ve doktor tedavisi görmüştür.

Yahudi bir ailenin evladı olmasına rağmen daha iyi eğitim alması için evlerine yakın olan bir Hristiyan okuluna gönderildi. Okuldaki disiplinli ve ezberci eğitim onu sıksa da sınıfını hep birincilikle yüksek notlarla bitirdi.

Piyanist olan annesi onu ve kardeşini müzik okullarına gönderdi ve Albert Einstein 6-14 yaşları arasında keman eğitimi aldı.

9 yaşındeyken okul değiştirerek Luitpold Gymnasium okulunba geçiş yaptı. Bu okul latince ve antik yunanca üzerine eğitim verirken matematik, coğrafya ve edebiyat gibi ana dersleride öğretiyordu. Matematiğe olan ilgisi bu okulda açıkca ortaya çıktı ve çok yüksek notlar aldı.

Bir üniversite öğrencisinin ona ünlü bilim adamı Kant’ın Saf Aklın Eleştrisi adlı kitabını hediye etmesi ve 13 yaşında bu kitabı zorlanmadan anlayabilmesi çevresindekilere hayret veriyordu. Öyle ki aile dostu bu üniversite öğrencisi ile Einstein artık bilim, felsefe üzerine konuşmalar yapıyordu.

11 yaşında dini gereklilik nedeniyle evde din eğitimleri almaya başladı. İlk zamanlar çok dindar olan Einstein ilerleyen dönemde dini kitaplar ile bilim kitaplarının çatıştığını görünce herşeyden kuşku duyar oldu. İlerleyen dönemde ailesinin işleri yolunda gitmedi ve önce ailesi daha sonra kendisinde İtalya’ya gitti.

İtalya’da yarım kalan okulunu bitirmek için çalışmalar yaptı. Ona önder olan bir öğretmen onun İsviçre’de lise eğitimini görmesi daha sonra Üniversite okuması gerektiğini söyledi ve oda bunu uyarak eğitimini İsviçre’de sürdürdü.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.