alexander graham bell ilk telefon konuşmasını kimle yaptı

Telefonu icat eden Alexander Graham Bell ilk telefon görüşmesini 10 Mart 1876 tarihinde yardımcısı Watson ile yapmıştır. Telefonun icadı ile uğraşan Alexander Graham Bell üzerine dökülen asiti temizlerken yardımcısını yanına çağırmak için seslenir. Graham Bell’in Mr. Watson Buraya gelin sizi görmek istiyorum sözü ilk telefon görüşmesidir.

Bundan sonra telefon çalışmaları hız kazanmış olup. 1880 yılında ilk el telefonu icat edildi. Graham Bellin yardımcılarından biri olan Tainer uzaktaki bir okulun tepesine çıkarak Radyofon adını verdikleri telefon ile evdeki Graham Bell’e seslendi.

“Bay Bell, Bay Bell…Eğer beni duyuyorsanız pencereye yaklaşın ve şapkanızı sallayın.”

Bunu duyan Graham Bell camın önüne gelerek söyleneni yaptı. 1880 yılında gerçekleşen bu olayla birlikte telefon artık gelişim sürecine girdi. 1888 yılında ise Amerikadaki Connecticut eyalatinde ilk telefon şebekesi kuruldu. Telefon o zamanlar santral memurlarının kontrolünde çalışıyordu. Santralde bulunan operatörler telefon hatlarını birbirlerine bağlayarak iletişimi sağlıyordu.

Alexander Graham Bell ilk telefon konuşmasını yaparken


Eski insanlar operatörü arayarak hane numarası yada kodu vererek istedikleri hat ile görüşme yapabiliyordu. Bugünkü gibi direk telefon numarası çevirmek o dönemlerde yoktu. Daha sonraki yıllarda kadın operatörlerin çalışması geleneği başladı. İlk kadın telefon operatörü ise Emma Nut olmuştur.

Telefon gelişim süreciyle birlikte şehirler arası bir hat kuruldu. 1915 yılında New York ve San Francisco arasında kurulan bu hattın bir ucunda Graham Bell diğer ucunda yardımcısı Watson vardı. Graham Bell ilk telefon görüşmesindeki gibi “Watson seni istiyorum buraya gel” dedi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.