Alın teri ile ilgili hikaye

Bu yazımızda alın teri ile ilgili kısa bir hikaye örneği sunacağız. Alın teri demek insanın emek verip helal para kazanması anlamına gelmektedir. İnsanların çalışarak para kazanması sonucunda bunun alnının teriyle para kazandı denir. Şimdi hikayemizi inceleyelim.

Emrenin Yaz Tatili

Emre okulunda başarılı bir öğrenciydi. Ancak onun ailesi maddi zorluklar içinde yaşadığı için Emre yaz aylarında çalışmak zorundaydı Diğer arkadaşları gibi o yaz tatilini eğlenerek ve oynayarak değil çalışarak geçiriyordu. Babasının bir arkadaşı olan berberin yanında yaz tatilini geçiriyordu.

Berber dükkanında çay getirip götüren yerleri süpüren Emre ufak tefek işlere yardım ediyordu. Ustası ise ona haftalık 20 lira para veriyordu. Emre ilk haftalığını alarak büyük bir sevinçle evine gitti. Maddi zorluklar içinde yaşayan babasına parasını uzatarak baba bunla bize birşeyler alırsın dedi.

Babası çok duygulandı ve o para sende dursun ben ustanla konuştum yarın sen işe geç gideceksin dedi. Emre yarın ne olacağını merak ederek uykusuna daldı. Sabah babası onu elinden tuttuğu gibi bisikletçi dükkanına götürdü. Emre çok şaşırdı. Babası ona sen o parayı alın teri ile çalışarak kazandın. O para senin hakkın şimdi buradan sana bisiklet alacağız dedi. Emre şaşırdı ama baba bu para yetmez ki. Babası olsun ben üstünü eklerim. Yeterki sen alnının teriyle çalış ben sana her konuda yardım ederim dedi.

Emre beğendiği bisikleti aldı ve alın teri ile para kazanmanın takdir edilecek birşey olduğunu öğrendi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.