Alışveriş merkezlerinin insanlar üzerindeki etkisi

Hepimiz Avm olarak adlandırılan alış veriş merkezlerini biliriz. Bu mekanlarda kıyafetten ayakkabıya yada yemekten sinemaya hatta markete kadar bir çok aktiviteyi bir arada bulabileceğimiz yerlerdir.

Özellikle son yıllarda sayıları hızla artan bu avm lerden en çok küçük esnaflar zarar görmektedir. Çünkü eskiden bayramlarda bile alışveriş yapmak istediğimizde sokak sokak küçük dükkanları çarşıları pazarları gezerdik. Hem ucuz hem kaliteli olanları bulmaya çalışırdık.

Şimdi ise avm lere girdiğimizde yüzlerce kaliteli markayı bir arada bulabilme şansımız vardır. Bir mağazada bulamadığımız ürünü mutlaka diğer bir mağazada bulabiliriz. Bu durum her geçen gün küçük esnafların sonunu hazırlamaktadır. Eskiden her sokakta gördüğümüz bakkallar bile artık sayıca azalmıştır. Yerlerini avm içlerinde yer alan büyük mağazalara bırakmaya başladılar.

avm

AVM ler bizleri kendine hapseden bir çekiciliğe sahiptirler. İçeride hiç hava kararmaz, zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız. Ailece gelebileceğiniz ender ortamlardan biridir. Çocuklarınız için oyun parkları yada sinema keyfi yapabileceğiniz salonları vardır.

Acıktığınızda karnınızı doyurabileceğiniz enfes mutfaklara yada fast food tarzı hazır yemekleri aynı yerde bulabilirsiniz. Çoğu yerde yaşadığınız park sorunu da Avm lerde yaşamayacağınız durumlardan bir tanesidir. Kısacası avm ler bizlerin hayatına renk katmak için oluşturulmuş ticaret merkezleridir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.