Alışveriş yaptığınız manavda hangi ölçü birimi kullanılıyor?

Öğretmenimiz sordu alışveriş yaptığınız manavda hangi ölçü birimleri kullanılıyor araştırınız. Bende bir manava giderek sorular sormaya karar verdim. Öncelikle manav amca satılan ürünlerin katı maddeler olduğunu ve ağırlık ölçü birimleri ile satıldığını söyledi.

Örnekler olarak elma, armut, kiraz, şeftali gibi ürünleri göstererek bunlar görmüş olduğun gibi katı ürünler. Bunları sıvı ölçü birimleri gibi litre ile satmamız mümkün değil. Bu nedenle kilogram, gram gibi ağırlık ölçü birimleri ile satış yapıyoruz. Ürün almak isteyen müşteri bize genelde kilo cinsinden istediği ürünü söyler. Örneğin 2 kilo şeftali, 4 kilo mandalina alabilirmiyim diye söylerler. Bizde ona göre kantar, terazi gibi ağırlık ölçme birimleri kullanarak tartar ve veririz.

Daha sonra ürünlerin ücretlerini tek tek hesaplar sonra toplama işlemini kullanarak ücretini hesaplarız ve müşteriden parasını alırız dedi.

manav

manavda kullanılan ölçü birimleri


Tabi bazen gramla ürün isteyenlerde oluyor. Örneğin yarım kilo limon alayım demek istediklerinde 500 gram limon tartıp veriyoruz. Tartılarımız gram olarakta ürün tarttıkları için ürünlerin kilo cinsinden fiyatını yarıya bölüp öyle parasını alıyoruz. Çünkü 500 gram yarım kilo demektir dedi.

Bende bu şekilde alış veriş yaptığımız manavda hangi ölçü birimlerinin kullanıldığını öğrenmiş oldum.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.