Alkolün zararları

Alkol, insanları bağımlı hale getiren ve uyuşturan zararlı bir içecektir. Aşırı alkol kullanımı önemli bir sosyal ve tıbbi sorundur. Alkol kullanımına bağlı olarak insan vücuduna verdiği zarar kadar çevreye verilen zararda büyük önem taşır.

Dünya üzerinde her tür kitlenin tercih etmiş olduğu alkol; iyi günde ,kötü günde toplumun ayrılmaz bir parçası halini almıştır. Özellikle de yapılan araştırmaya göre stresli anlarda daha çok alkol kullanıldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak alkole başlanmasıyla birlikte alışkanlık ,alışkanlık ise ilerleyen zamanlarda bağımlılığa dönüşmektedir.

33234_alkolun_solunum_sistemine_etkileri_alkolun_sagliga_zararlari

Aşırı alkol kullanımına bağlı olarak geçici hafıza kaybı, damar sertleşmesi, kireçlenme, karaciğer ve mide hastalıklarına neden olur. Kalp atış hızını anormal bir şekilde arttırarak ritim bozukluğuna neden olur. Ayrıca alkolün kanser riskini artırdığı da söylenmektedir

Alkolün toplumsal açıdan zararları ise; sosyal yaşantıları zamanla sona erer, iş hayatlarında başarı ihtimalleri performanslarını kötü etkilediğinden günden güne azalır. Psikolojileri normal olamayacağından özel hayatları, aile hayatları da her geçen gün kötü bir duruma düşer yada aile hayatı sona erebilir. Sürekli alkol içme isteği yüzünden ailesine yük olmaya başlar ki bu da ekonomik sorunları doğurur.

Alkolün zararları denildiğinde, bunu en kısa ve öz olarak anlatmak istersek “İçki, bütün kötülüklerin anasıdır.” sözü en doğru ifadedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.