Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın kompozisyon

Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın bu anlamlı söz Mehmet Akif Ersoy tarafından söylenmiştir. Aslında bu sözün devamı da şu şekildedir.

o günler ne samimi, ne heyecanlı günlerdi. o şiir milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir. Binbir fecayi karşısında bunalan ruhların ıstıraplar içinde halas dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır.

O şiir bir daha yazılamaz, onu ben de yazamam. onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. o şiir artık benim değil, milletin malıdır. benim, millete en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir istiklal marşı yazdırmasın.

Bu güzel sözün anlamını düşündüğümüzde aslında bugün dahi yaşanan bazı sorunların çözümlerini içerisinde bulmamız mümkün gibidir. Mehmet Akif Ersoy un bu cümlesindeki kilit kelime ‘ millet’ tir. Millet kavramı her zaman popüler bir kavram olarak var olmuştur.

Milletçe aynı kararlılıkla, İstiklal Marşımızın en güzel ifadesini bulan ortak değerler etrafında birleşerek, daha iyi bir gelecek için azimle, inançla çalışmaya devam etmemiz gerekir. Bizlere düşen en büyük görev, geçmişte gösterilen çabaların anlam ve öneminin farkına vararak, atalarımızın bizlere emanet etmiş olduğu yurt topraklarına sahip çıkarak Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.