Allah ümmetimi hata,unutma ve başkasının zoruyla yaptıkları şeyden sorumlu tutmaz

Şüphesiz rabbimiz Allah bizi unuttuklarımızdan yada istemeden yaptığımız hatalardan dolayı sorumlu tutmaz. Eğer ki biz kullar bir başkasının zoruyla hata işlediysek umarız ki rabbimiz bizi bundan da sorumlu tutmaz. Şüphesiz o affedicidir, bağışlayıcıdır.

Günümüzde buna çeşitli örnekler verilebilir. Mesela istemeden bir suça ortak olabilirsiniz. Nasıl mı? Dolandırıcılar sizin kimlik bilgilerinizi kullanarak sizin adınıza kredi çekebilir, işyeri açabilir. Çeşitli sorunların içinde bulabilirsiniz kendinizi. Fakat adalet sistemi bunun gerçekten sizin haberiniz olmadan yapıldığını sizin alakanız olmadığını anlarsa size ceza vermez.

Yada bir suç gördünüz aslında kesinikle ihbar etmeniz gerekiyor. Fakat tehdit edildiniz susturuldunuz. Bu durumda bile sizin yargılanmanız söz konusu olamaz. Şüphesiz Allah bizim yargılayan yargıçlardan, hakimlerden çok daha affedicidir. Bu nedenle rabbimiz ümmetini hata, unutma ve başkasının zoruyla yaptıkları şeylerden dolayı sorumlu tutmaz.

O bağışlayıcıdır, o herşeyi görendir. Bizim ne kadar masum olduğumuzu istemeden unuttuğumuzu yada hata yaptığımızı kesinlikle görendir. Bu yüzden affedicidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.